Probiotyki zmniejszają ilość negatywnych myśli

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   16-04-2015, 14:02

Probiotyki zmniejszają ilość negatywnych myśli Naukowcy: to ciekawy wstęp do badań nad potencjalną rolą probiotyków w leczeniu uzupełniającym lub profilaktyce depresji (fot. Fotolia/PTWP)

Holendrzy przedstawiają dowody, na to, że spożywanie probiotyków może pomóc w zmniejszaniu ilości negatywnych myśli, które odpowiadają za znaczące obniżenie nastroju.

Dr Laura Steenbergen i dr Lorenza Colzato, psychologowie z Leiden Institute of Brain and Cognition w Holandii, postanowiły zbadać, czy podawanie ludziom wielogatunkowych (zawierających różne szczepy bakterii) probiotyków przez okres co najmniej 4 tygodni może mieć jakikolwiek wpływ na uporczywe rozpamiętywanie przeszłości.

- Rozpamiętywanie, czyli nawracające, uporczywe myśli o możliwych przyczynach i konsekwencjach swych aktualnych problemów, stresów i udręk, to jeden z najbardziej wyraźnych prognostyków depresji - mówi dr Steenbergen. - Takie natrętne, dręczące „rozdrapywanie ran” bardzo często poprzedza epizody depresji – uważa.

Badaczki poprosiły 40 zdrowych uczestników o to, aby przez 4 tygodnie, codziennie, przyjmowali samodzielnie przygotowany (z rozrobionego w wodzie lub mleku proszku) roztwór. Połowa osób w saszetkach z proszkiem otrzymała mieszaninę probiotyków, druga połowa - placebo.

Na początku eksperymentu oraz tuż po jego zakończeniu każdy z uczestników spotykał się z prowadzącymi badanie w celu wypełnienia kwestionariusza oceniającego skłonność do depresji.

Okazało się, że u osób, które przez 4 tygodnie przyjmowały wielogatunkową mieszaninę probiotyków, natężenie uporczywych myśli o przeszłości i stopień zadręczania się nimi były dużo mniejsze, niż u osób zażywających placebo. Jednym słowem - ich nastrój był dużo lepszy.

- Choć są to wstępne wyniki, wymagające dalszych badań, to stanowią dowód na to, że spożywanie probiotyków może pomóc w zmniejszaniu ilości negatywnych myśli, które odpowiadają za znaczące obniżenie nastroju - uważa dr Colzato. - Jest to też ciekawy wstęp do badań nad potencjalną rolą probiotyków w leczeniu uzupełniającym lub profilaktyce depresji – dodaje.

Więcej: PAP Nauka w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH