Problemy recepturowe - współczynniki zamiany substancji

FARMAKOTERAPIA

Autor: dia.com.pl/ rynekaptek.pl   09-03-2015, 12:11

Problemy recepturowe - współczynniki zamiany substancji

Niezwykle istotnym choć często niedostrzeganym przez farmaceutów problemem jest zastosowanie w recepturze związków chemicznych różniących się ilością cząsteczek przyłączonej wody – ocenia dr Barbara Figura.

Niektóre substancje aktywne mogą bowiem wykazywać różny stopień uwodnienia. Szczególnie te o charakterze jonów, mają zdolność przyciągania dipolowych cząsteczek wody i tworzenia  hydratów. Takie związki to krystality, w których jednym składnikiem jest substancja aktywna, a drugim cząsteczki rozpuszczalnika.

Krystality tworzą się dzięki silnym oddziaływaniom strukturalnym i kowalencyjnym, dlatego wykazują znacznie gorszą rozpuszczalność od substancji bezwodnej. Oznacz to zmianę dostępności biologicznej. Istnieją również kryształy tego samego związku, z których jedne zawierają wodę hydratacyjną, a inne nie. Uwodnione i bezwodne formy krystaliczne mogą mieć inną strukturę i różnić się np. kolorem.

Doktor Barbara Figura przypomina, że od stycznia 2014 roku obowiązuje Farmakopea Polska X. W porównaniu z poprzednimi wydaniami, a zwłaszcza z FP VI zmianie uległy niektóre dawki, monografie substancji używanych w recepturze i pojawiły się monografie narodowe. Zmiany w FP mają bezpośrednie przełożenie na poprawność wykonania leku recepturowego, a co się z tym łączy – bezpieczeństwo pacjenta.

Więcej: http://www.dia.com.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH