Produkt, który znosi działanie dabigatranu

FARMAKOTERAPIA

Autor: BI/ rynekaptek.pl   22-02-2016, 13:17

Produkt, który znosi działanie dabigatranu

Idarucyzumab jest aktualnie zatwierdzony w Unii Europejskiej do stosowania u dorosłych chorych leczonych eteksylanem dabigatranu w sytuacji, gdy konieczne jest szybkie odwrócenie efektu przeciwkrzepliwego dabigatranu w związku z zabiegiem chirurgicznym/ interwencją w trybie nagłym bądź wystąpieniem niekontrolowanego lub zagrażającego życiu krwawienia.

Idarucyzumab jest więc pierwszą substancją leczniczą swoiście odwracającą działanie doustnego leku przeciwkrzepliwego niebędącego antagonistą witaminy K (DAnonVKA), który został dopuszczony do stosowania w UE. Obecnie u pacjentów leczonych dabigatranem istnieje już możliwość zniesienia działania przeciwzakrzepowego tego leku w ciągu zaledwie kilku minut.

Produkt to wysoce swoisty lek odwracający działanie dabigatranu, o korzystnym profilu bezpieczeństwa. Wiąże się wyłącznie z cząsteczkami dabigatranu, neutralizując jego działanie przeciwzakrzepowe bez jednoczesnego zakłócania kaskady procesu krzepnięcia.

Lek ma za zadanie niezwłocznie znieść działanie przeciwzakrzepowe dabigatranu, dzięki czemu lekarze mogą skoncentrować swoje działania na kluczowych aspektach leczenia pacjentów w nagłych przypadkach.

Pozwolenie na dopuszczenie idarucyzumabu do obrotu opiera się na danych pozyskanych od zdrowych ochotników, a także na wynikach analizy okresowej badania klinicznego RE-VERSE AD. W przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że podanie 5 g idarucyzumabu pozwoliło uzyskać natychmiastowe, pełne i trwałe zniesienie działania dabigatranu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH