Prof. Jakub Fichna nagrodzony RSA za projektowanie i syntezę nowych leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   30-12-2015, 11:03

Prof. Jakub Fichna nagrodzony RSA za projektowanie i syntezę nowych leków Laureat nagrody RSA zajmuje się projektowaniem i syntezą nowych, potencjalnych leków. Fot. Arch. prof. Fichna/kmtamu.pl

Prof. Jakub Fichna, przewodniczący Akademii Młodych Uczonych otrzymał Rising Star Award, nagrodę przyznawaną przez Komitety Narodowy i Naukowy United European Gastroenterology. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał tę nagrodę.

Fichna jest profesorem nadzwyczajnym i kierownikiem Zakładu Biochemii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Pełni też funkcję przewodniczącego Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.

Tematykę jego pracy badawczej stanowią zagadnienia z zakresu fizjologii i patofizjologii układu pokarmowego.

Zajmuje się projektowaniem i syntezą nowych, potencjalnych leków, określaniem ich właściwości biologicznych, jak i badaniem mechanizmów leżących u podstaw chorób zapalnych i czynnościowych przewodu pokarmowego.

W 2015 roku prezes PAN, prof. Jerzy Duszyński przyznał mu też Nagrodę Prezesa Polskiej Akademii Nauk za wskazanie nowych potencjalnych celów farmakologicznych oraz opracowanie nowych form terapii chorób czynnościowych i zapalnych przewodu pokarmowego.

Nagroda Rising Star przyznawana jest corocznie 8-10 naukowcom zajmującym się badaniami klinicznymi, o udokumentowanym międzynarodowym dorobku, prowadzącym badania wysokiej jakości i wykazującym się niezależnością naukową.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH