Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska w finale konkursu Popularyzator Nauki 2015

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekapatek.pl   18-11-2015, 13:44

Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska w finale konkursu Popularyzator Nauki 2015 Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska zajmuje się także farmacją kliniczną. Fot. Arch. Prof. M.Kozłowska-Wojciechowska

Profesor znalazła się w trójce finalistów w konkursie Popularyzator Nauki 2015, w kategorii Popularyzatorzy Indywidualni - Naukowcy.

Od 25 lat uczona propaguje profilaktykę chorób cywilizacyjnych, rozpowszechniając wyniki badań i dorobek naukowy w zakresie racjonalnego żywienia i odżywiania się oraz zdrowego stylu życia. Popularyzuje medycynę, nauki o żywieniu i farmację kliniczną.

Jej wystąpienia uświetniają festiwale nauki, Pikniki Naukowe w Warszawie, na swoim koncie ma też Polski Program 400 Miast, Program SMS POLKARD – Szansa dla Młodego Serca i cotygodniowy program TVN – „Wiem, co jem”. O zdrowiu mówi do wszystkich – do dzieci w przedszkolach, uczniów w szkołach, do kobiet ciężarnych, do słuchaczy uniwersytetu III wieku. Nie stroni od dziennikarzy, prowadzi również wykłady dla fachowych pracowników służby zdrowia: lekarzy rodzinnych, pediatrów, kardiologów, neurologów, farmaceutów, dietetyków, pielęgniarek – podaje PAP.

Kandydatka od 40 lat prowadzi praktykę lekarską. Jej zdaniem pacjent ma prawo wiedzieć, na czym polegają jego problemy zdrowotne.

- Musi rozumieć, po co ma zjeść jabłko, dlaczego otrzymał tabletkę i na co. Każdy las jest przepiękny, ale w każdym lesie można się zgubić. I trzeba znać dróżki, żeby móc zobaczyć łąki wokoło. Ludzie otrzymują mnóstwo informacji. Im większy mają dostęp do tych informacji, tym większy mają w głowach zamęt. W związku z tym ludziom trzeba jak najwięcej przybliżać, uczyć ich wyboru. Tłumaczyć, że w ogromnej mierze ich zdrowie zależy od tego, co wiedzą i jak tę wiedzę konsumują - mówi prof. Kozłowska-Wojciechowska.

Prof. Kozłowska-Wojciechowska chętnie popularyzuje odkrycia profilaktyki pierwotnej, szczególnie kardiologicznej. Podkreśla, że od stylu życia zależy 80 proc. naszych szans na długowieczność. Jednocześnie zaznacza, że choć farmakologia jest jedną z fenomenalnych dziedzin nauki, to czerpie ona wiedzę z natury. Dlatego farmakoterapia, na której każdy lekarz opiera swoją działalność, to tylko wycinek prawdy. Istotne jest, żeby ustrzec człowieka przed chorobami, to jest największe wyzwanie popularyzatorów.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH