Program leczenia dzieci niskorosłych trafił do oceny AOTM

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   08-06-2011, 06:47

Program leczenia dzieci niskorosłych trafił do oceny AOTM

W kolejce do finansowania w ramach programu zdrowotnego jest kolejne schorzenie. Lekarze zabiegają o dostęp do leczenia hormonem wzrostu niskorosłych dzieci urodzonych jako zbyt małe w porównaniu do czasu trwania ciąży (SGA/IUGR).

Profesor Mirosław Walczak, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego Pomorskiej Akademii Nedycznej w Szczecinie, prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologów Dziecięcych informuje, że złożył stosowny program w Ministerstwie Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia zaś przesłało pod koniec maja zlecenie do Agencji Oceny Technologii Medycznych, dotyczące wydania przez Prezesa Agencji rekomendacji w sprawie zasadności zakwalifikowania świadczenia w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego.

Niż demograficzny
Potencjalnie grupa niskorosłych dzieci urodzonych jako zbyt małe do czasu trwania ciąży (SGA), kwalifikowanych do leczenia hormonem wzrostu byłaby spora, zależna również m.in. od tego, jakie kryteria położniczo-noworodkowe przyjmie MZ.

Dzieci z tym schorzeniem stanowią obecnie ok. 10 proc. wszystkich urodzeń. Jeśli przyjmiemy, że obecnie rodzi się ok. 400 tys. dzieci rocznie, byłaby to grupa 40 tys. pacjentów. Tak duża populacja pacjentów moglaby skłonić Ministerstwo Zdrowia do bardziej rygorystycznego ustalenia kryteriów włączania do programu.

Jednak dodatkowe czynniki decydują, że potencjalna grupa kwalifikowana do leczenia zawęża się. Z podania terapii należy zrezygnować w przypadku dzieci, które mają ciężkie wady rozwojowe i nie nadają się do leczenia hormonem wzrostu oraz dzieci z różnego typu nieprawidłowościami chromosomowymi (podanie hormonu zwiększa ryzyko onkogenne). Pozostaje zatem ok. 15 procent pacjentów, czyli 6000 dzieci.

Dodatkowo niektóre abberacje chromosomowe powodują cieżkie upośledzenia umysłowe. Po odrzuceniu tego typu pacjentów, liczba dzieci kwalifikujących się do podania hormonu wzrostu zmniejsza się o połowę.

Zdaniem prof. Walczaka, nie powinniśmy obawiać się wzrostu tej liczby. Szacunkowe dane demograficzne wskazują raczej na zadrożenie spadkiem liczby urodzeń o 27-40 procent.

Najniższe ceny w Europie

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH