Program leczenia szpiczaka - sytuacja przeczy deklaracjom

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   28-09-2011, 14:52

Szpiczak mnogi jest drugą pod względem występowania chorobą nowotworową układu krwiotwórczego w Polsce, rocznie diagnozowaną u ok. 1500 – 1700 pacjentów. Przyjmuje się, że w Polsce żyje ok. 10 tys. osób z tym nowotworem.Współczesna medycyna oferuje pacjentom chorym na szpiczaka mnogiego nowe leki. W Polsce są one dostepne dla pacjentów w tzw. trzecim rzucie.


W czerwcu 2010 roku, ówczesny wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapewniał, że wszyscy chorzy na szpiczaka mnogiego w Polsce będą mieli dostęp do nowoczesnych terapii w ramach chemioterapii niestandardowej, a od września 2010 roku w ramach programu terapeutycznego.Tymczasem do tej pory program terapeutyczny nie został opracowany, a środki przeznaczone na chemioterapię niestandardową w niektórych ośrodkach wyczerpały się już w połowie bieżącego roku.

Dlatego Polska Grupa Szpiczakowa zwraca się z apelem do przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o wyjaśnienie, co czeka polskich pacjentów chorych na szpiczaka mnogiego w 2012 roku, czy zapewnione będą odpowiednie środki na ich leczenie oraz na jakim etapie prac jest program terapeutyczny.


- Wielokrotnie słyszeliśmy zapewnienia ze strony Ministerstwa Zdrowia, że każdy pacjent leczony onkologicznie będzie miał zagwarantowane środki na leczenie ze strony państwa. Bieżaca sytuacja przeczy tym deklaracjom - piszą prof. Anna Dmoszyńska oraz prof. Aleksander Skotnicki z Polskiej Grupy Szpiczakowej.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH