Projekt BioMed: powstał m.in test określający skuteczność chemioterapii w raki piersi

FARMAKOTERAPIA

Autor: Wirtualna Polska/rynekaptek.pl   10-07-2015, 13:46

Projekt BioMed: powstał m.in test określający skuteczność chemioterapii w raki piersi Test wskaże, która pacjentka z rakiem piersi zareaguje na daną chemioterapię

Dzięki projektowi BioMed  we Wrocławiu powstają wynalazki medyczne. Powstały już: test do szybkiej diagnostyki skuteczności chemioterapeutyków w raku piersi, skuteczniejsze szczepionki, a nawet nowy sposób dostarczania aktywnych substancji w kremach.

 


W projekcie postanowiono się skupić na czterech obszarach: bionanomateriały, nowe leki, diagnostyka, zapobieganie i leczenie chorób bakteryjnych oraz medycyna regeneracyjna

BioMed jest jednym z trzech dużych programów naukowych prowadzonych we Wrocławskim Centrum Badań EIT +. Od początku prace są tak projektowane, aby efekty doświadczeń można było wykorzystać i w nauce i w gospodarce. Centrum postawiło na takie badania, które mogą też mieć zastosowanie komercyjne i w ramach których jest możliwa współpraca z przemysłem.

Projekt BioMed jest realizowany od 2010 r. W tym czasie powstał np. biobank. W specjalnym pomieszczeniu, w wielkich zamrażarkach przechowywane są tkanki płynne pobrane zarówno od ochotników – osób zdrowych i pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne i kardiologiczne.

Biobank rozwijany jest też w kierunku przyszłego komercyjnego zastosowania dla przemysłu farmaceutycznego. Kiedy firma farmaceutyczna będzie np. musiała przetestować nowy lek zamiast pobierać próbki od określonej grupy pacjentów może zgłosić się do BioMedu i poprosić o np. 100 próbek krwi od zdrowych mężczyzn w wieku 40-45 lat i 100 próbek od mężczyzn w tym samym wieku, ale z określoną chorobą.

W BioMedzie powstają też nowe wynalazki i odkrycia naukowe. Jeden z zespołów naukowych pod kierownictwem prof. Piotra Dzięgiela znalazł gen, który odpowiada za skuteczność chemioterapii w leczeniu raka piersi. Teraz na podstawie tego odkrycia badacze opracowują szybki diagnostyczny test, dzięki któremu już w przychodni lekarz będzie mógł określić, czy dana pacjentka będzie reagowała na określoną chemioterapię.

Inni realizatorzy projektu BioMed udoskonalili szczepionkę na krztusiec. Ich wersja wydaje się skuteczniejsza i, jak twierdzą autorzy, pozwoli zminimalizować skutki uboczne szczepienia. Teraz wspólnie z międzynarodową firmą farmaceutyczną testują swój wynalazek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH