Projekt MEPHITIS: znaleźć nową terapię przeciwko malarii

FARMAKOTERAPIA

Autor: studentnews.pl/ rynekaptek.pl   24-09-2015, 15:03

Projekt MEPHITIS: znaleźć nową terapię przeciwko malarii Szukają nowej terapii przeciwko malarii

Podczas nowego projektu europejskiego naukowcy zamierzają przetestować nową metodę opracowywania leku na malarię: uderzenie w proces translacji genów pasożyta Plasmodium falciparum.

Obecne metody leczenia malarii polegają na podawaniu złożonego zestawu leków przeciwmalarycznych. Jest to tylko częściowo skuteczne i niestety wiąże się z rosnącą lekoopornością. Istnieje więc pilne zapotrzebowanie na nowe leki do zwalczania czynnika etiologicznego, jakim jest Plasmodium falciparum.

W ramach finansowanego przez UE projektu MEPHITIS (Targeting protein synthesis in the apicoplast and cytoplasm of Plasmodium) rozpoczęto projektowanie nowych leków przeciwmalarycznych. Przyjęto innowacyjne podejście, polegające na skierowaniu leków przeciwko maszynerii syntezy białek pasożyta - informuje portal studentnews.pl.

Konsorcjum prowadziło badania obliczeniowe i strukturalne, analizując elementy składowe procesu syntezy białek. Położono też nacisk na badania zależności ewolucyjnych między różnymi enzymami ARS, co jest niezbędne do zidentyfikowania najlepszych kandydatów na przyszłe leki.

Prace nad walidacją zdolności inhibitorów znanych enzymów do swoistego blokowania translacji u pasożyta ujawniły, że związek o nazwie borelidyna ma silne działanie przeciwmalaryczne. Zidentyfikowano też nowe inhibitory, co stanowi dobry punkt wyjścia do dalszych, innowacyjnych badań nad leczeniem malarii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH