Promieniowanie może zwiększać ryzyko białaczki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-07-2015, 14:19

Promieniowanie może zwiększać ryzyko białaczki Promieniowanie jonizujące aparatów medycznych może zwiększać ryzyko białaczki

Wieloletnie obserwacje sugerują, ze niskodawkowe promieniowanie jonizujące, takie jak emituje tomograf komputerowy, może zwiększać ryzyko zachorowania na białaczki i chłoniaki - stwierdzają na łamach ,,Lancet Haematology" autorzy najnowszego raportu. 

 


Główny autor najnowszego raportu, dr Klervi Leraud z Laboratorium Radiobiologii w Fontenay-aux-Roses twierdzi, że badaniami objęto 308,2 tys. pracowników energetyki jądrowej we Francji, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Obserwowano ich średnio przez 27 lat, wszyscy pracowali w tej branży co najmniej przez rok. W tym czasie zmarło 22 proc. osób z tej grupy, przy czym jedynie w przypadku 531 z nich przyczyną śmierci była białaczka, a kolejnych 814 pracowników zmarło z powodu chłoniaka.

Z raportu wynika, że ryzyko niektórych rodzajów białaczek było tym większe, im większa była skumulowana dawka promieniowania jonizującego, na którą byli narażeni pracownicy elektrowni jądrowych. Wyliczono, że przeciętna skumulowana dawka u jednej z tych osób przez cały okres obserwacji, czyli średnio 27 lat, wynosiła 16 miligrejów (mGy).

W ciągu roku jeden pracownik elektrowni jądrowej mógł być zatem narażony na dawkę około jednego miligreja. Dla porównania: jedno tylko badanie kręgosłupa lędźwiowego przy użyciu tomografu komputerowego, w którym wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, wystawia pacjenta na działanie radiacyjne od 1 do 2 miligrejów (w ocenie amerykańskiej Agencji Żywności i Leków - FDA).

Dr Leraud podkreśla, że wraz z postępem medycyny coraz bardziej jesteśmy narażeni na promieniowanie jonizujące aparatów medycznych. W 1982 r. przeciętny Amerykanin głównie z tego powodu był napromieniowany w ciągu roku dawką 0,5 miligreja, w 2006 r. dawka ta wzrosła już do 3 miligrejów.

Autorzy raportu wyliczają, że 1 grej (1000 miligrejów) zwiększa ryzyko białaczki u pracownika elektrowni jądrowej trzykrotnie. Promieniowanie jonizujące najbardziej jednak zwiększa ryzyko przewlekłej białaczki szpikowej. W przypadku tej choroby z każdym 1 grejem prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się aż ponad dziesięciokrotnie.

Dr Maria Blettner z Moguncji podkreśla, że najnowszy raport nie wnosi do kwestii zagrożenia promieniowaniem radiacyjnym nic nowego. Zwraca też uwagę, że ryzyko błędu w tych badaniach jest na tyle duże, że można wyciągnąć wnioski tzw. fałszywie pozytywne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH