Przeciwutleniacze i zdrowy tryb życia - to pomaga w walce z Alzheimerem

FARMAKOTERAPIA

Autor: wp.pl/ rynekaptek.pl   24-02-2015, 14:16

Przeciwutleniacze i zdrowy tryb życia - to pomaga w walce z Alzheimerem

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji (otępienia), czyli grupy objawów, do których należą m.in. utrata pamięci, zaburzenia orientacji, częste zmiany nastroju, trudności z mówieniem.

Podczas badań uczeni wykryli przynajmniej 10 genów mających związek z chorobą Alzheimera. Mają one wpływ na sposób przetwarzania tłuszczów, endocytozę (jeden ze sposobów transportowania większych cząsteczek, np. cholesterolu do wnętrza komórki) oraz na system immunologiczny. Najlepiej poznany gen to ApoE4. Według badań u jego nosicieli obserwuje się ponad trzykrotnie wyższe ryzyko zachorowania.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia geny mogą predysponować do rozwoju schorzenia, jednak w większości przypadków decydujące znaczenie mają czynniki środowiskowe, czyli styl życia.

- Przed chorobą może zabezpieczyć nas aktywność intelektualna, a także wczesne stosowanie leków przeciwzapalnych lub przeciwutleniaczy oraz zdrowy tryb życia – twierdzi prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.

Jeśli chodzi o aktywność intelektualną, prof. Vetulani zwraca uwagę, że kiedy zmuszamy szare komórki do pracy, w mózgu uwalnia się pewien neurotransmiter, który uruchamia enzymy przeciwdziałające tworzeniu się struktur „złych białek”. Powstrzymane zostaje zatem powstawanie złogów, które doprowadzają do obumierania neuronów.

Co jeszcze mówią różne źródła na temat tego, co jeść, by chronić się przed chorobą? Wymieniają kawę (średnio trzy filiżanki dziennie), orzechy włoskie, ryby, oleje roślinne, świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste. Należy natomiast zrezygnować z produktów bogatych w węglowodany. Przed otępieniem uchroni nas również kwas foliowy, który znajduje się w szpinaku, brokułach, bobie, soi, bananach, pomarańczach, otrębach pszennych, wątróbce (drobiowej, wołowej), jajkach. Ostrożne należy obchodzić się z alkoholem wysokoprocentowym.

Istnieją dowody naukowe na korzystny wpływ palenia marihuany na zapobieganie chorobie Alzheimera. Okazuje się, że jej składnik – tetrahydrokannabinol (THC) – może zapobiegać tworzeniu się w mózgu depozytów związanych z tą chorobą. Uczeni odkryli, że THC może hamować aktywność acetylocholinesterazy (enzymu rozkładającego jeden z podstawowych neuroprzekaźników) bardziej efektywnie niż leki dostępne komercyjnie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH