Przepis na cukrzycę: złe nawyki żywieniowe, sposób pracy i styl życia

FARMAKOTERAPIA

Autor: wp.pl/ rynekaptek.pl   20-05-2015, 15:04

Przepis na cukrzycę: złe nawyki żywieniowe, sposób pracy i styl życia

Blisko 15 proc. przebadanych gdyńskich uczniów znalazło się w grupie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne. U prawie 22 proc. występuje nadwaga i otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze stwierdzono u 14,2 proc., a słabą wydolność fizyczną zanotowano u 61,2 proc. uczniów.

Projekt "PoZdro" składa się z trzech elementów. Pierwszy to przesiewowe badania uczniów. Drugi to działalność edukacyjna w szkołach. W ramach ostatniego z nich bezpłatną dwuletnią opieką indywidualną obejmowani są uczniowie o podwyższonym stopniu ryzyka. Dodatkowo dla rodzin objętych opieką, organizowane są specjalne warsztaty edukacyjne.

Liczba zdiagnozowanych zachorowań na cukrzycę rośnie lawinowo. Jeszcze w latach 80. było na świecie 153 mln diabetyków. Obecnie ich liczbę szacuje się na 371 mln. Naukowcy oceniają, że w ciągu najbliższych 15 lat na cukrzycę zapadnie dalsze 179 mln osób. Wzrost zachorowań oznacza zwiększenie wydatków na medykamenty, leczenie powikłań oraz świadczenia związane z absencją w pracy. Łącznie państwo wydało na to ok. 983 mln zł.

- Ten złożony problem jest spowodowany różnymi czynnikami. Przede wszystkim cywilizacyjnymi, takimi jak złe nawyki żywieniowe, sposób pracy, czy styl życia — mówi Wirtualnej Polsce prof. Rajmund Adamiec, wojewódzki konsultant w dziedzinie diabetologii.

Organizatorzy akcji chcą w ciągu pięciu lat przebadać ponad 30 tys. dzieci pod kątem chorób cywilizacyjnych. Akcja daje szanse na usunięcie złych nawyków żywieniowych oraz zmianę stylu życia. Oznacza to, że wiele osób znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka będzie miało szansę na uniknięcie np. cukrzycy i normalne życie.

Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie projekt przesiewowego badania uczniów prowadzi się na tak szeroką skalę. Podobne programy od niedawna realizuje Warszawa oraz Lublin.

Więcej: http://wiadomosci.wp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH