"Przetestuj" się na HIV w ramach europejskiej akcji

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-11-2016, 10:42

"Przetestuj" się na HIV w ramach europejskiej akcji W Polsce każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV.

Wykonanie testu przesiewowego pozwala na wykrycie zakażenia HIV. Takie badanie można wykonać w czasie Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV, który zaczyna się w piątek, 25 listopada 2016 roku.

Co najmniej jedna trzecia spośród 2,5 mln osób żyjących z HIV w Europie nie zdaje sobie sprawy, że jest HIV+. W Polsce każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV, nadal jednak nawet 70 proc. zakażonych może nie wiedzieć o tym fakcie. W porównaniu z innymi krajami europejskim wykonuje się u nas najmniej badań w kierunku HIV.

Od 2013 roku w całej Europie obchodzony jest Testing Week wydarzenie, które ma pomóc jak największej liczbie osób uzyskać informację, czy są zakażone HIV. Wydarzenie mobilizuje organizacje działające na poziomie krajowym. W roku 2015 w ramach akcji zaangażowało się ponad 400 organizacji z 53 państw.

Zakażenia HIV nie można łatwo zdiagnozować na podstawie objawów, wyników innych badań lekarskich czy wyglądu zewnętrznego. Jak podaje Krajowe Centrum ds. AIDS, średnio 8-10 lat można żyć z zakażeniem HIV, nie mając objawów AIDS. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie zakażenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

U połowy osób z zakażeniem HIV rozpoznano je późno, co spowodowało rozpoczęcie leczenia w zaawansowanym stadium choroby. Dlatego tak istotne jest wykonywanie testów - chorzy zdiagnozowani krótko po zakażeniu lepiej reagują na leczenie.

Wczesne wykrycie zakażenia HIV i właściwe stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) pozwala na przedłużenie życia osoby zakażonej aż do późnej starości i naturalnej śmierci oraz bardzo istotnie ogranicza przenoszenie zakażenia na inne osoby (partnerów seksualnych, noworodki). Obecnie osoby żyjące z HIV, które przyjmują leki, mogą normalnie pracować, zakładać rodziny i mieć zdrowe dzieci.

Wbrew ciągle pokutującym opiniom HIV przenosi się nie tylko w następstwie kontaktów homoseksualnych, ale coraz częściej, również w Polsce - w kontaktach heteroseksualnych. Każda osoba, która prowadzi aktywne życie seksualne lub ma kontakt z krwią zakażoną HIV, może zakazić się wirusem - bez względu na pochodzenie rasowe, religię czy orientację seksualną.

Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że najczęstsze przyczyny zakażenia to: dożylne wstrzykiwanie narkotyków, ryzykowne kontakty seksualne (homo- i heteroseksualne), zakażenia wertykalne, czyli przekazanie wirusa dziecku przez zakażoną matkę podczas porodu oraz zakażenia związane z interwencją medyczną (jatrogenne).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH