Przez źle dobrane leki ginie więcej osób niż w wypadkach drogowych

FARMAKOTERAPIA

Autor: Dziennik Polski/rynekaptek.pl   08-04-2016, 15:37

Przez źle dobrane leki ginie więcej osób niż w wypadkach drogowych Źle dobrane leki mogą nawet spowodować zgon

Choroby polekowe, czyli efekt tego, co jest indukowane niewłaściwym podaniem środków, jest jedną z pierwszych dziesięciu przyczyn zgonów w naszym kraju. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy leży zarówno po stronie lekarza, jak i POZ - mówi farmakolog dr Jarosław Woroń.

Farmakolog wyjaśnia, że największa odpowiedzialność spoczywa na lekarzach POZ, bo trafia do nich pacjent z wieloma chorobami współistniejącymi, często taki, który nie może się dostać do specjalisty - mówi w wywiadzie dla DP dr Woroń. .

Dlatego, jak podkreśla ekspert, to od decyzji lekarza pierwszego kontaktu zależy, czy dana osoba będzie kontynuowała terapię lekową (co wiąże się z ryzykiem interakcji i powikłań), czy nie (co też może narazić pacjenta na pogorszenie zdrowia).

Ważną rolę w wyborze terapii odgrywa też pacjent, który może lekarzowi przekazać informacje na temat stylu życia, stosowanej diety itp. Organizm ludzki to precyzyjny zegarek, a nie tylko wskazówki, które pokazują godzinę. Dlatego przy ordynacji leków ważne są takie informacje, jak to czy pacjent pali papierosy, pije alkoholu, łyka suplementy, używa takie przyprawy jak szałwia, anyż, kurkuma.

Niestety czas przeznaczony na jednego pacjenta przez lekarza POZ wyklucza indywidualne podejście i odpowiednie dobranie leków. Stąd, w ocenie dr Woronia łatwo o błąd w farmakoterapii - czyli przepisaniu nie tego specyfiku, nie temu pacjentowi, nie w tej dawce i nie w tym towarzystwie.

Towarzystwo Medycyny Personalizowanej, które powstało w tym roku, ma właśnie do tak skomplikowanego mechanizmu odpowiednio podchodzić. Ma sprawić, by podawane leki, były dobrane indywidualnie do konkretnego pacjenta. To optymalna sytuacja. Trzeba bowiem pamiętać, jak zaznacza ekspert, że koszt leczenia to nie tylko cena leku. To koszt wszystkiego, co się stanie w trakcie jego zażywania, także konsekwencje działań niepożądanych.

Jako przykład błędów w terapii farmakolog podaje sterydy. Jak wyjaśnia, jeśli w Polsce 12 pacjentów na 100 leczonych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi dostaje na jednej recepcie więcej niż jeden środek z tej grupy, to oczywiste, że ich branie nie poprawi stanu zdrowia. Zwiększy za to niebezpieczeństwo krwotoku z górnego odcinka przewodu pokarmowego i sześciokrotnie podniesie ryzyko uszkodzenia wątroby.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH