Przyjemność dla kobiet czy niebezpieczny precedens?

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   08-06-2015, 10:31

Przyjemność dla kobiet czy niebezpieczny precedens? Viagra dla kobiet. Przyjemnść czy niebezpieczeństwo?

Amerykańska FDA zdecyduje czy lek opracowany do walki z depresją trafi do sprzedaży jako produkt podnoszący libido u kobiet. Według  części ekspertów, to niebezpieczny precedens.

Flibanseryna to lek opracowany początkowo z myślą o walce z depresją. Okazało się jednak, że może on podnosić pożądanie u kobiet. Eksperci byli jednak podzieleni - lek "przeszedł" stosunkiem głosów 18 do 6. I to pod warunkiem, że producent opracuje plan zmniejszenia niekorzystnych efektów ubocznych tabletki.

Lek kobiety musiałyby przyjmować codziennie. Nie wolno go łączyć z alkoholem, może powodować istotny spadek ciśnienia krwi oraz zawroty głowy, a nawet utratę przytomności. A to wszystko po to - przekonują krytycy decyzji - aby podnieść kobiece libido w stopniu porównywalnym z obojętnym chemicznie placebo.

Lek próbowano zarejestrować od 2010 roku już dwukrotnie, jednak amerykańska Agencja Żywności i Leków nie chciała się na to zgodzić powołując się na istotne skutki uboczne i niewielką skuteczność. Jeżeli tym razem FDA przychyli się do rekomendacji ekspertów, flibanseryna trafi do sprzedaży pod nazwą Addyi - informuje portal rp.pl.

Badania kliniczne wykazały, że kobiety przyjmujące flibanserynę odbywały statystycznie o 0,5 do 1 satysfakcjonującego stosunku więcej miesięcznie, przy czym punktem wyjściowym było od 2 do trzech zbliżeń miesięcznie. Jednak zdaniem części specjalistów, dopuszczenie tego leku do sprzedaży, to zły precedens, który świadczy o tym, że firmy, które wydadzą dostatecznie dużo pieniędzy, mogą zmusić FDA do akceptacji bezużytecznego lub niebezpiecznego leku.

Więcej: http://www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH