PTP: ocena listy refundacyjnej jest pozytywna ale są też uwagi

FARMAKOTERAPIA

Autor: PTP/rynekaptek.pl   25-08-2016, 13:31

PTP: ocena listy refundacyjnej jest pozytywna ale są też uwagi Na liście leków refundowanych znalazł się lek aripiprazolum stosowany w leczeniu podtrzymującym.

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne uważa, że aktualny kształt listy leków refundowanych będzie dyskryminował grupę dorosłych chorych na schizofrenię z uporczywym brakiem współpracy dotychczas leczonych takimi lekami jak np. rysperydonem. Jednak z zadowoleniem przyjmuje objęcie refundacją kolejnego leku na schizofrenię.

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne kierowało pismo do wiceministra Marka Tombarkiewicza, w którym z satysfakcją i zadowoleniem przyjmuje fakt, że po kilku latach starań o wprowadzenie na listy leków refundowanych nowoczesnych leków przeciwpsychotycznych o przedłużonym uwalnianiu w pozycji 274 listy projektu obwieszczenia znalazł się lek aripiprazolum (Abilify - Maintena) w postaci zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu (lek ten przeznaczony jest do stosowania w leczeniu podtrzymującym schizofrenii u dorosłych pacjentów ze stabilizacją choroby za pomocą doustnej tabletki aripiprazolu).

Zgodnie z tymi wskazaniami dostęp do nowoczesnego leku o przedłużonym uwalnianiu będzie ograniczony tylko do tej części chorych, którzy wcześniej przyjmowali doustną tabletkę aripiprazolu, a nie np. tabletkę rysperydonu czy cząsteczkę tę w formie iniekcji (Consta) podawaną co 14 dni – poinformował w liście wiceprezes PTP, prof. nadzw. dr hab. med. Janusz Heitzman.

„Uważamy, że aktualny kształt listy leków refundowanych zawarty w projekcie XXIX obwieszczenia refundacyjnego będzie dyskryminował grupę dorosłych chorych na schizofrenię z uporczywym brakiem współpracy dotychczas leczonych innymi lekami jak np. rysperydonem (w tym iniekcjami Consta). Nieprawdopodobnym jest by warunkować dostęp do leku o bardziej zaawansowanej formie przedłużonego uwalniania (inj. co 4 tygodnie) powracaniem do stosowania doustnej tabletki aripiprazolu.”

W piśmie Heitzman podkreśla, że grupa chorujących dorosłych z ustabilizowanym obrazem schizofrenii i z wcześniej udokumentowanym uporczywym brakiem współpracy jest ograniczona liczbowo i w całości winna mieć równy dostęp do nowoczesnego i postępowego leczenia przeciwpsychotycznego.

„Podział rynku leków przeciwpsychotycznych o przedłużonej formie uwalniania jest procesem naturalnym, globalnie nie zwiększającym kosztów refundacyjnych i zapewniającym równy dostęp do leków o przedłużonym uwalnianiu dla chorych niezależnie od tego jakimi preparatami byli leczeni wcześniej.”

PTP nadal postuluje, by wśród leków refundowanych znalazła się agomelatyna, innowacyjny lek przeciwdepresyjny stosowany w grupie chorych z depresją, towarzyszącymi zaburzeniami snu i anhedonią ze względu na odrębne wskazania rejestracyjne niż inne leki przeciwdepresyjne (np. wenlafaksyna).

Niniejsze uwagi są zgodne ze stanowiskiem przyjętym w czerwcu 2016 roku na 45 Zjeździe Psychiatrów Polskich w Katowicach przez Komitet Naukowy Zjazdu i wcześniejszymi stanowiskami Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH