Pytania w RZS: przerwać leczenie czy zmniejszyć dawkę?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PW/ rynekaptek.pl   25-05-2015, 08:44

Pytania w RZS: przerwać leczenie czy zmniejszyć dawkę?

Dotychczasowe wyniki badań nad utrzymaniem się remisji lub niskiej aktywności choroby u pacjentów z RZS po odstawieniu lub zmniejszeniu dawki leku biologicznego są kontrowersyjne i rodzą kolejne pytania - wynika z danych zaprezentowanych podczas 34. Konferencji Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych.

Z rekomendacji EULAR pochodzących z 2013 r. wynika, że odstawienie lub zmniejszenie dawki leku biologicznego u chorego na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) można rozważać w przypadku utrzymującej się remisji. Za utrzymującą się uważana jest remisja trwająca od 6 i więcej miesięcy.

Jak zauważa prof. Anna Filipowicz-Sosnowska z Instytutu Reumatologii, istnieją liczne kontrowersje co do postępowania z chorymi na RZS leczonymi biologicznie, którzy uzyskali remisję lub niską aktywność choroby. Wg zaleceń EULAR próbę zmniejszenia stosowanej dawki leku biologicznego (raczej nie odstawienia) można podjąć, gdy remisja utrzymuje się przez kolejne 6 miesięcy po odstawieniu glikokortykosteroidów.

Za przerwaniem/zmniejszeniem dawki po uzyskaniu remisji/niskiej aktywności choroby przemawia ryzyko wzrostu objawów niepożądanych po długotrwałym stosowaniu leków biologicznych (głównie zaburzenia immunologiczne). Istotna jest m.in. także cena terapii oraz - w razie rozważania takiej opcji - decyzja pacjenta związana z wieloma przewlekłymi chorobami współistniejącymi wymagającymi stosowania wielu leków.

Przeciw przerwaniu leczenia czy zmniejszeniu dawki przemawia m.in. wysoka częstość nawrotów choroby po zaprzestaniu terapii lekiem biologicznym oraz kontrowersje wokół definicji remisji, gdyż badania USG i MRI wykazują, że u części chorych utrzymuje się subkliniczna aktywność choroby.

Pierwsze istotne wnioski z badań nad remisją wolną od leków biologicznych u pacjentów z RZS są publikowane od 2010 r. Jak udowodniono, o możliwości odstawienia leków może decydować czas w jakim od wystąpienia objawów włączono takie leczenie. Badano m.in. remisję wolną od inhibitorów TNF (infliksymab, etanercept, adalimumab) w grupie 47 pacjentów. 21 z nich miało wczesne RZS (od 8 miesięcy), a 27 późne RZS (do 120 miesięcy).

W obu grupach leki biologiczne odstawiono po uzyskaniu remisji. Po 2 latach remisja utrzymywała się nadal u 59% chorych w pierwszej z wymienionych grup i tylko u 15% z drugiej. (Salem B. i wsp. Ann Rheum Dis 2010, 69, 1636-42).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE