PZH: spada liczba zachorowań na grypę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-02-2011, 07:55

Spada liczba zachorowań na grypę. Jednak w trzecim tygodniu lutego z powodu tej choroby zmarło 11 osób. Od początku roku odnotowano 82 zgony - wynika z danych PZH.

Od 16 do 22 lutego br. zarejestrowano w Polsce ogółem 60643 zachorowań i podejrzenia zachorowań. Tzw. średnia dzienna zapadalność wynosiła około 22 osoby na 100 tys. ludności. Dla porównania, w poprzednim tygodniu odnotowano 67827 zachorowań.

Liczba zachorowań w tym sezonie grypowym jest niższa niż w poprzednim. W kulminacyjnym momencie ubiegłego sezonu było ich prawie 134 tys., a tzw. średnia zapadalność wyniosła 43,91 na 100 tys. osób. W tym sezonie grypę wywołuje głównie wirus A/H1N1, który staje się wirusem sezonowym - podają eksperci.

Lekarze zalecają, by osoby z objawami grypy pozostały w domach i nie przychodziły do pracy, gdyż może to przyczynić się do zaostrzenia przebiegu choroby. Osoby ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu grypy powinny być bezzwłocznie leczone preparatami antywirusowymi - przypomina w zaleceniach dla lekarzy Ministerstwo Zdrowia.

MZ podkreśla jednak, że w większości przypadków grypa przebiega łagodnie, a podstawowy zestaw leków obniżających gorączkę i zmniejszający dolegliwości jest wystarczający podczas kuracji. Specjaliści nie zalecają stosowania preparatów z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna, polopiryna) - zwłaszcza u dzieci.

Konsultacji z lekarzami koniecznie wymagają chorzy z takimi objawami jak: gorączka powyżej 38,5 st. C., trwająca dłużej niż dwa dni, duszność spoczynkowa, obniżenie ciśnienia krwi, znaczne osłabienie, zawroty głowy, zaniki świadomości, odwodnienie.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką. Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH