Radioembolizacja przedłuża życie chorych na raka wątroby

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-08-2011, 14:24

Podawane do naczyń wątroby mikroskopijne kuleczki zawierające izotop itru mogą znacząco przedłużyć życie osób z zaawansowanym, nieoperacyjnym nowotworem wątroby - informuje pismo "Hepatology".

Wieloośrodkowej analizy wyników leczenia 325 pacjentów z nieoperacyjnym pierwotnym rakiem wątroby dokonali specjaliści z ośmiu ośrodków w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Udowodniła ona pozytywny wpływ radioembolizacji na przeżywalność chorych, w tym pacjentów z zaawansowaną postacią nowotworu i o niewielu opcjach leczenia" - stwierdził Bruno Sangro, profesor hepatologii na Wydziale Chorób Wątroby Kliniki Uniwersyteckiej Nawarry w Pampelunie w Hiszpanii. Średni czas przeżycia wahał się od 24 miesięcy w grupie z najmniej zaawansowanym nowotworem wątroby do 10 miesięcy w przypadku zmian najbardziej zaawansowanych.

"Uważamy, że radioembolizacja zasługuje na rutynowe stosowanie u wielu pacjentów z pierwotnym rakiem wątroby" - powiedział profesor Sangro. Metoda ta może być także stosowaną w połączeniu z nowszymi metodami leczenia farmakologicznego, np. z inhibitorem kinazy tyrozynowej, sorafenibem.

Radioembolizacja była bardzo dobrze tolerowana przez chorych - choć u ponad połowy (54,5%) obserwowano zmęczenie, około jedna trzecia (32,0%) zgłaszała nudności lub wymioty, nieco ponad jedna czwarta (27,1%) - bóle brzucha, a u co dziesiątej osoby występowało lekkie podwyższenie ciepłoty ciała. We wszystkich przypadkach objawy były przejściowe.

Wątroba to główna "fabryka" chemiczna naszego ciała. Rak wątrobowokomórkowy występuje u osób, których wątroba została poważnie uszkodzona przez marskość wywołaną zapaleniem bądź alkoholizmem. Jest to jeden z dziesięciu najczęściej występujących nowotworów na świecie, z niemal 750 000 diagnozowanymi rocznie przypadkami, a także trzecia przyczyna śmierci z powodu raka.

Jeśli guza (lub guzów) nie daje się usunąć poprzez wycięcie chorej tkanki albo przeszczep całej wątroby, pozostaje chemioterapia, która w wielu przypadkach nie jest skuteczna. Chemioterapeutyki są podawane do układu żylnego, toteż ich działanie obejmuje nie tylko wątrobę, lecz cały organizm, wywołując różnorodne i źle znoszone przez pacjentów skutki uboczne.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH