Rady Przejrzystości uzasadnia opinię w sprawie interferonum

FARMAKOTERAPIA

Autor: AOTMiT, ms/ rynekaptek.pl   03-03-2015, 14:04

Rady Przejrzystości uzasadnia opinię  w sprawie interferonum

Rada Przejrzystości uważa za zasadne objęcie refundacją leków zawierających substancje czynne interferonum beta-1a, interferonum beta-1b, glatirameri acetal we wskazanych przypadkach poza ChPL.

Opinia Rady Przejrzystości sygnowana jest jako: nr 39/2015 z 18 lutego 2015 r. w sprawie zasadności objęcia refundacją leków zawierających substancje czynne interferonum beta-1a, interferonum beta-1b, glatirameri acetas w zakresie wskazań do stosowania lub dawkowania, lub sposobu podawania odmiennych niż określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego, w populacji dzieci poniżej 12 roku życia, w ramach programu lekowego „Leczenie stwardnienia rozsianego (ICD-10 G 35).

Rada dowodzi, że zgodnie z treścią charakterystyk produktów leczniczych (Avonex, Betaferon, Extavia, Copaxone) brak jest dostępnych danych na temat stosowania tych produktów leczniczych u dzieci w wieku poniżej 12 lat i z tego względu w tej populacji nie należy ich podawać. Jedynie treść charakterystyki produktu leczniczego Rebif mówi o wynikach retrospektywnego badania kohortowego obejmującego dzieci i młodzież, które wskazują, że bezpieczeństwo stosowania produktu Rebif 22 mikrogramy lub 44 mikrogramy po podaniu podskórnym trzy razy w tygodniu u dzieci (od 2 do 11 lat) i młodzieży (od 12 do 17 lat) jest podobne, jak u osób dorosłych. Natomiast nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Rebif u dzieci w wieku do 2 lat.

Rada przypomina, iż według stanowisk eksperckich dla pacjentów poniżej 12 roku życia brak jest technologii alternatywnych hamujących postęp stwardnienia rozsianego. Opinie ekspertów w sprawie. objęcia refundacją wnioskowanych technologii lekowych w danym wskazaniu są pozytywne. Eksperci nie wskazywali argumentów przeciw finansowaniu ww. produktów leczniczych w ramach wykazu świadczeń gwarantowanych. Spośród odnalezionych rekomendacji klinicznych dotyczących leczenia immunomodulującego stwardnienia rozsianego pacjentów pediatrycznych, w wytycznych europejskich Ghezzi 2010 rekomenduje się, że leczenie INFβ lub GA powinno być dostępne dla wszystkich pacjentów z aktywną formą RRMS, niezależnie od wieku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH