Rak jelita grubego po lewej stronie okrężnicy rokuje lepiej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-07-2016, 14:24

Rak jelita grubego po lewej stronie okrężnicy rokuje lepiej Wyższa mediana przeżycia pacjentów z guzem pierwotnym po lewej stronie okrężnicy

W przypadku raka jelita grubego ważny jest nie tylko stopnień zaawansowania guza, ale również to, po jakiej stronie się znajduje - informuje "Medical News Today". Nowotwór po lewej stronie okrężnicy rokuje zdecydowanie lepiej.

Tego zaskakującego odkrycie dokonano przypadkowo. Prof. Alan P. Venook z University of California-San Francisco twierdzi, że wraz ze swym zespołem porównywał działanie dwóch leków, bevacizumabu i cetuksimabu w leczeniu zaawansowanego raka jelita grubego z przerzutami.

Przy okazji ujawniono, że mediana przeżycia pacjentów z guzem pierwotnym po lewej stronie okrężnicy (tzw. zstępującej) sięgała 33,3 miesięcy, podczas gdy u pacjentów z nowotworem po prawej stronie nie przekraczała 19,4 miesięcy.

Różnice w przeżywalności występowały również u pacjentów leczonych tym samym lekiem. W przypadku cetuksimabu chorzy z guzem po lewej stronie żyli 36 miesięcy, a po prawej - zaledwie 16,7 miesięcy.

Podobne dysproporcje ujawniły się u pacjentów leczonych bevacizumabem. Ci, u których nowotwór znajdował się po lewej stronie jelita grubego, żyli 31,4 miesiące, a po prawej stronie - 24,2 miesiące.

Już wcześniej zauważono, że umiejscowienie guza w jelicie grubym wpływa na rokowania chorych, nie zdawano sobie jednak sprawy, ze ma ono aż tak duże znaczenie - podkreśla prof. Alan P. Venook.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH