Rak nerki: nie bójmy się o nim rozmawiać

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   31-05-2011, 10:39

Każdego dnia w Polsce 11 osób słyszy diagnozę rak nerki. W wyniku tego nowotworu umiera codziennie 7 osób.

Rak nerki jest trzecim pod względem liczby zachorowań nowotworem urologicznym w Polsce. U 33% pacjentów jest on wykrywany w bardzo zaawansowanym stadium rozwoju, często z przerzutami do innych organów.

Brak badań przesiewowych i brak początkowych objawów rozwoju choroby powodują, że rak nerki jest nowotworem bardzo niebezpiecznym i charakteryzuje się wciąż dużą umieralnością. Dzisiejsza medycyna daje jednak pacjentowi większe szanse na przedłużenie życia, a lekarzom możliwość zastosowania terapii dobranej indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.

Rak nerki jest jednym z nielicznych nowotworów, którego zdiagnozowanie nie jest możliwe poprzez stosowanie badań przesiewowych, dających gwarancję rozpoznania we wczesnym stadium rozwoju choroby. Nowotwór ten, przez długi czas rozwija się w organizmie człowieka bezobjawowo. Pacjenci przychodząc do lekarza z zauważalnymi objawami, m.in. takimi jak: krwiomocz, odczuwalny guz  w jamie brzusznej czy ból w okolicy lędźwiowej, często nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą to być objawy zaawansowanego stadium rozwoju raka nerki.

Rak nerki jest wciąż tematem, o którym mówi się mało. Wiedza pacjenta na temat choroby
i sposobów jej leczenia jest znikoma. A wiedza społeczna dotycząca objawów i profilaktyki niewystarczająca. Z roku na rok liczba pacjentów z rakiem nerki zwiększa się o ok. 2%.

Rak nerki zazwyczaj dotyka osoby starsze, powyżej 50 roku życia, choć szczytowa zapadalność przypada na wiek 60−70 lat, przy czym u mężczyzn prawdopodobieństwo zachorowania jest około półtora razu wyższe niż u kobiet. Nowotwór nerki polega na niekontrolowanym namnażaniu się komórek wykazujących cechy złośliwości.

Najlepszym sposobem umożliwiającym wczesne wykrycie raka nerki jest regularne, przynajmniej raz w roku, wykonywanie badań USG.  Wczesne wykrycie zwiększa szansę na skuteczniejsze leczenie pacjenta.
 
Rak nerki leczy się głównie poprzez chirurgiczne usunięcie całej nerki lub jej fragmentu. Nie każdy jednak pacjent może zostać zakwalifikowany do leczenia chirurgicznego. Po usunięciu nerki oraz gdy stwierdzone są ogniska przerzutowe stosuje się tzw. leczenie systemowe. W ramach leczenia systemowego, możemy wyróżnić immunoterapię oraz terapie celowane.

W Polsce w 2007 roku na raka nerki zachorowało 3886 osób (2305 mężczyzn i 1581 kobiet), 2452 osoby zmarły (1521 mężczyzn i 931 kobiet). W 2008 r. liczba zachorowań na raka nerki wynosiła już 4164 (2469 mężczyzn i 1695 kobiet), w 2008 r. z powodu raka nerki zmarło 2563 osób (1574 mężczyzn i 989 kobiet).
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH