Rak piersi: jak wypada Polska w statystykach 5.letnich przeżyć?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   06-03-2018, 14:24

Rak piersi: jak wypada Polska w statystykach 5.letnich przeżyć? Z danych tych wynika, że w 2014 r. pięcioletnie przeżycia w przypadku raka piersi uzyskano w naszym kraju u 76,5 proc. pacjentek (fot. archiwum)

W raku piersi u kobiet pod względem pięcioletnich przeżyć zajmujemy w Europie trzecie miejsce od końca – podkreśla dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi Centrum Onkologii w Warszawie.

Wykazały to opublikowane niedawno najnowsze badania Concorde-3 wykazujący, jakie są pięcioletnie przeżycia chorych na nowotwory w poszczególnych krajach na świecie. Obejmuje on piętnastoletni okres, od 2000 do 2014 roku.

Z danych tych wynika, że w 2014 r. pięcioletnie przeżycia w przypadku raka piersi uzyskano w naszym kraju u 76,5 proc. pacjentek. Odsetek ten w porównaniu do 2000 r. zwiększył się o ponad 5 punktów procentowych (z 71,3 proc.). - Nadal jednak jest on co najmniej o 5-7 punktów procentowych mniejszy, niż w innych krajach europejskich - dodaje dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

W Europie lepiej wypadamy jedynie od takich krajów, jak Słowacja (75,5 proc. pięcioletnich przeżyć w 2014 r.), Rumunia (74,8 proc.) oraz Rosja (70,8 proc.). Najlepsze efekty w leczeniu raka piersi uzyskuje się w Szwecji (88,8 proc. pięcioletnich przeżyć), Norwegii (87,7 proc.), Portugalii (87,6 proc.), Szwajcarii (86,2 proc.), oraz Wielkiej Brytanii (85,6 proc.).

Dr Jagiełło-Gruszfeld uważa, że czasami rak piersi jest późno wykrywany, jednak zdarza się to rzadziej niż przed laty. Głównym problemem jest zapewnienie pacjentkom odpowiedniego leczenia. Z tym związane są dwa problemy: jeden z nich to zbyt mała liczba ośrodków specjalizujących się w tych nowotworach (tzw. Breast Units); drugim jest ograniczony dostęp do najnowszych terapii.

Prezes Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi prof. Tadeusz Pieńkowski przekonuje, że placówki Breat Units pozwalają lepiej skoordynować opiekę nad pacjentkami z tym nowotworem, dzięki czemu można uzyskać lepsze efekt terapii. Dotąd powstało u nas jedynie kilka takich certyfikowanych ośrodków, a powinno być ich kilkadziesiąt równomiernie rozlokowanych w całym kraju.

Najnowsze terapie pozwalają wydłużyć życie niektórych pacjentek nawet z zaawansowanym rakiem piersi. - Jednak w Polsce z powodu ograniczeń w refundacji dostępna jest jedynie połowa linii leczenia tego nowotworu stosowanych w innych krajach - podkreśla dr Jagiełło-Gruszfeld.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH