Rak płuca: pacjenci rozczarowani nowym wykazem refundacyjnym

FARMAKOTERAPIA

Autor: Fundacja "Alivia"/rynekaptek.pl   22-02-2018, 13:14

 Rak płuca: pacjenci rozczarowani nowym wykazem refundacyjnym Z powodu raka płuc, umiera każdego roku ponad 23 tysiące chorych (Fot. Archiwum)

Z wielkim niepokojem stwierdzamy, że mimo niezaspokojonych potrzeb tysięcy pacjentów w Polsce, dostępność terapii dla chorych na raka płuca nie zwiększyła się – piszą do Ministra Zdrowia organizacje reprezentujące pacjentów onkologicznych.

We wtorek, 20 lutego, Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt marcowej listy refundacyjnej. Wbrew oczekiwaniom organizacji pacjenckich resort nie podjął decyzji o zwiększeniu dostępności terapii dla pacjentów z rakiem płuca – wskazują organizacje.

W oficjalnym stanowisku pytają ministra Łukasza Szumowskiego o przyczyny braku pozytywnych decyzji, planowanego terminu wprowadzenia niezbędnych zmian oraz źródła nierównego traktowania pacjentów onkologicznych.

„Nasze nadzieje były tym mocniejsze, że w przeciągu dwóch ostatnich lat zwiększono dostęp do terapii pacjentów z rakiem jelita grubego, raka piersi oraz raka gruczołu krokowego. Jesteśmy zdumieni, że pozytywne zmiany ominęły nowotwór, który każdego roku odbiera życie największej licznie Polaków. Powstaje wrażenie braku równości w traktowaniu pacjentów” – stwierdzają.

Organizacje pacjenckie przypominają, że rak płuca jest ostatnim z czterech najczęściej występujących nowotworów, w których pacjenci nie otrzymali nowej skutecznej opcji terapeutycznej w pierwszej lub drugiej linii leczenia.

W ostatnich latach organizacje oraz eksperci apelowali o głębokie zmiany w zapobieganiu chorobie oraz organizacji leczenia. Wnioskowali również o zwiększenie dostępności terapii dla pacjentów z zaawansowaną chorobą, u których nie można przeprowadzić leczenia operacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE