Rak płuca: pacjentów trzeba prawidłowo zdiagnozować

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   17-02-2017, 09:11

Rak płuca: pacjentów trzeba prawidłowo zdiagnozować Istotnym postępem w leczeniu raka płuca było pojawienie się leków immunoonkologicznych

Rak płuca jest niemal w 90 proc. tytoniozależnym. Za pozostałe 5-10 proc. przypadków raka płuca odpowiadają m.in. takie czynniki, jak: bierne palenie, zanieczyszczenie powietrza, kontakt z azbestem, wiek i przebyte wcześniej nowotwory.

Ponadto, by ta metoda odniosła skutek, musiałaby objąć całą populację i być powszechna dla wszystkich palaczy. Po drugie, w płucach osób starszych są drobne niezłośliwe zmiany, guzki pozapalne. Każdą taką zmianę trzeba byłoby potem diagnozować. Tymczasem procedura diagnostyki guzka w płucu jest dużo bardziej inwazyjna niż przykładowo guza piersi. Dlatego w ujęciu populacyjnym skryning raka płuca na dziś nie jest rekomendowany. Nie ma dowodu, że zmniejszałby w znacznym stopniu umieralność.

Z tego powodu 60-80 proc. osób z rakiem płuca, które zgłaszają się do onkologów, jest już w stanie nieoperacyjnym. Tymczasem stopień zaawansowania jest najistotniejszym czynnikiem prognostycznym.

Kiedy leczenie molekularne
Wyróżniamy dwa główne typy raka płuca: drobnokomórkowy (20 proc. przypadków), który nie podlega leczeniu operacyjnemu, a głównymi opcjami terapeutycznymi są chemio- i radioterapia, oraz niedrobnokomórkowy (NDPR). Ten drugi rodzaj raka ma swoje podtypy: płaskonabłonkowy (40 proc. przypadków), gruczołowy (30%), wielkokomórkowy (10%). Charakterystyczne jest to, że osoby niepalące zapadają najczęściej na raka gruczołowego.

Jeszcze do niedawna w przypadku raka niedrobnokomórkowego, jedyną opcją terapeutyczną była chemioterapia. Nadal wyniki leczenia z jej zastosowaniem nie są zadowalające. Statystycznie wpływają na wydłużenie przeżycia o 6-8 tygodni.

Mediana przeżycia to 12 miesięcy w chorobie zaawansowanej. Praktycznie u wszystkich chorych dochodzi do progresji choroby. Wtedy można podać II linię leczenia, która jest jeszcze mniej skuteczna i na tym etapie ma dość dużą toksyczność. Dlatego w ten sposób mogą być leczeni tylko pacjenci w dobrym stopniu sprawności, bez istotnych przeciwwskazań. W tej sytuacji czasem lepszym rozwiązaniem jest leczenie wspomagające, paliatywne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH