Rak prostaty: sekwencyjna terapia jest tylko teorią

FARMAKOTERAPIA

Autor: Newsweek/rynekaptek.pl   19-02-2018, 11:10

Rak prostaty: sekwencyjna terapia jest tylko teorią Jak wskazuje gazeta, taka sekwencyjna terapia jest w Polsce tylko teorią (Fot. Archiwum)

W praktyce zasady refundowania leków dla chorych na raka prostaty zostały tak sformułowane, że jeśli pacjent dostanie jeden z tych preparatów, to drugi bezpłatnie już mu nie przysługuje. W innych nowotworach takich obostrzeń NFZ nie wprowadził - pisze "Newsweek".

Na początku listopada ubiegłego roku na listę leków refundowanych wprowadzono dwa nowe leki dla chorych na niektóre rodzaje raka prostaty.

Prof. Anna Kołodziej z Katedry i Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej UM we Wrocławiu wyjaśnia, że oba te preparaty działają w nieco inny sposób.

- Jeśli zatem u pacjenta jeden z nich przestaje działać, to należy mu podać drugi, bo wiemy już, że będzie on skuteczny.

Jak czytamy, taka sekwencyjna terapia jest w Polsce tylko teorią. W praktyce zasady refundowania leków dla tych chorych zostały tak sformułowane, że jeśli pacjent dostanie jeden z tych preparatów, to drugi bezpłatnie nie można mu już podać.

- Jest to wbrew rekomendacjom wszelkich międzynarodowych towarzystw urologicznych i onkologicznych – zaznacza prof. Kołodziej.

Jak twierdzi "Newsweek", taka sytuacja jest wynikiem procedur w NFZ, które "nie nadążają za zmianami w medycynie".

Decyzja NFZ zaskakuje m.in. z tego powodu, że w innych nowotworach takich obostrzeń nie wprowadzono i chorzy dostają kilka leków jeden po drugim.

Więcej: www.newsweek.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH