"Rak to choroba genomu"

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-03-2018, 15:46

"Rak to choroba genomu" W komórkach danego chorego może występować kilka mutacji albo jedna, ale bardzo rzadka w danym typie choroby nowotworowej (Fot. Archiwum)

Kompleksowe profilowanie genetyczne, czyli wykrywanie wielu mutacji napędzających rozwój nowotworu, zmienia filozofię leczenia chorób nowotworowych – przekonują eksperci.

W nowoczesnej onkologii nie wystarczy już tylko poszukiwać pojedynczej zmiany molekularnej wpływającej na rozwój nowotworu złośliwego u konkretnego pacjenta - wskazali w czwartek 1 marca eksperci podczas śniadania prasowego w Warszawie.

Dr Aleksander Sowa z firmy Roche Polska powiedział w czwartek, że najlepsze efekty leczenia można uzyskać, kiedy bada się wiele mutacji, od których zależy rozwój nowotworu.

Poznano już wiele zmian w DNA komórek nowotworowych. - Bo rak to choroba genomu - podkreśla dr Sowa. W przypadku niektórych mutacji dostępne są leki (w tzw. terapii celowanej), które przynajmniej na pewien czas je blokują, hamując również postęp choroby nowotworowej.

Dotychczas poszukiwano na ogół tylko jednej zmiany molekularnej, np. HER2, od której zależy rozwój raka piersi, albo EGFR napędzającej raka płuca. Później się okazało, że ta sama mutacja może występować w różnych typach nowotworu.

Przykładowo HER2 poza rakiem piersi występuje również u niektórych pacjentów z rakiem płuca, jedynie inne jest jego nasilenie. Z kolei mutacja ALK zwykle wykrywana jest w komórkach raka płuca, ale zdarza się także u kobiet z rakiem piersi.

W komórkach danego chorego może występować kilka mutacji albo jedna, ale bardzo rzadka w danym typie choroby nowotworowej. Dlatego coraz bardziej liczy się kompleksowe profilowanie molekularne nowej generacji, czyli jednoczesne poszukiwanie wielu mutacji nowotworowych u pacjenta, nawet tych rzadko występujących.

Wykrycie mutacji pozwala skojarzyć kilka blokujących je leków, co powinno zwiększyć skuteczność leczenia. Również znalezienie choćby jednej mutacji może okazać się dla danego pacjenta kluczowe, jeśli jest preparat, który może ją zablokować. Taka rzadko występująca mutacja na ogół nie jest poszukiwana, pod uwagę brane są zwykle te najczęściej występujące.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH