Ranking najdroższych leków 2015

FARMAKOTERAPIA

Autor: wp.pl/rynekaptek.pl   25-04-2016, 12:07

Ranking najdroższych leków 2015 Glybera jest najdroższym na świecie lekiem

Do najdroższych leków na świecie należą leki sieroce, stosowane w leczeniu chorób rzadkich. Opłata za roczną terapię jednego pacjenta przekracza czasami nawet milion dolarów. Oto lista 5 najdroższych leków przygotowana przez serwis The Motley Fool.

Ranking prezentujemy od "najtańszego" leku. Podane ceny są cenami hurtowymi. Opracowanie za wp.pl.

Zestawienie otwiera Elaprase, który stosuje się w leczeniu zespołu Huntera. Roczne leczenie pacjenta lekiem Elaprase to koszt 375 tys. dolarów.

Drugim jest opracowany przez firmę BioMarin Pharmaceutical lek Vimizim, wskazany do stosowania w leczeniu mukopolisacharydozy typu IVA, znaną również jako zespół Morquio A. Roczne leczenie pacjenta tym produktem to koszt 380 tys. dolarów.

Amerykańska firma BioMarin produkuje również kolejny z najdroższych leków na świecie - Naglazyme. Również on stosowany jest do leczenia pacjentów z mukopolisacharydozą, ale z jej najrzadszą odmianą zwaną syndromem Maroteaux-Lamy'ego. Lek Naglazyme jest przepisywany tylko kilkudziesięciu pacjentom rocznie, a roczne leczenie nim pacjenta to koszt prawie 486 tys. dolarów.

Drugim najdroższym lekiem 2015 roku na świecie jest Soliris firmy Alexion Pharmaceuticals. Stosuje się go w leczeniu pacjentów z napadową nocną hemoglobinurią, rzadką, zagrażającą życiu chorobą genetyczną, która powoduje zbyt szybkie niszczenie krwinek czerwonych. Roczne leczenie pacjenta lekiem Soliris w Stanach Zjednoczonych kosztuje 537 tys. dolarów, a w Kanadzie nawet 700 tys. dolarów.

Zwycięzcą rankingu jest Glybera - jest pierwszą dopuszczoną w Europie terapią genową. Lek został opracowany przez holenderską firmę UniQure i przygotowany do wprowadzenia na rynek przez włoską Chiesi. Glybera leczy tzw. zespół chylomikronemii. Roczna kuracja lekiem Glybera dla jednego pacjenta to koszt 1,21 mln dolarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH