Raport: konsumpcja marihuany przez młodzież rośnie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-09-2016, 09:21

Raport: konsumpcja marihuany przez młodzież rośnie W 1995 roku 11 proc. przyznawało, że próbowało jej przynajmniej raz w życiu, a w ub. roku odsetek ten wzrósł do 16 proc.

Nastolatkowie w Europie palą mniej papierosów i piją mniej alkoholu niż 20 lat temu, ale konsumpcja nielegalnych narkotyków pozostaje na tym samym poziomie - wynika z opublikowanego we wtorek (20 września) raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

Problemem pozostaje także okazjonalne nadmierne spożywanie alkoholu.

Raport powstał na podstawie zebranych w 2015 roku danych o 96 tys. licealistów w wieku 15-16 lat z 35 krajów Europy.

Średnio 54 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nigdy nie paliło papierosów, podczas gdy jeden na pięciu przyznał, że obecnie pali papierosy. W Polsce ten odsetek wynosi 25 proc.

Z 89 do 81 proc. spadł w latach 1995-2015 odsetek nastolatków, którzy przynajmniej raz w życiu pili alkohol. Ale na niezmienionym poziomie pozostaje okazjonalne nadmierne spożywanie alkoholu przez nastolatków (średnio 35 proc., tyle samo w Polsce).

48 proc. nastolatków przyznało się do picia alkoholu przynajmniej raz w ciągu ostatniego miesiąca (w Polsce 47 proc.)

Od 2003 roku stabilne jest również spożycie substancji nielegalnych, po tendencji wzrostowej zaobserwowanej w latach 1995-2003. W ub. roku średnio 18 proc. ankietowanych przyznało, że przynajmniej raz w życiu zażywało jakiś narkotyk, przy czy odsetek ten waha się od 6 do 37 proc. w zależności od kraju.

Najczęściej tą substancją jest marihuana. Jej konsumpcja wśród nastolatków wyraźnie wzrosła w Europie. W 1995 roku 11 proc. przyznawało, że próbowało jej przynajmniej raz w życiu, a w ub. roku odsetek ten wzrósł do 16 proc., przy czym w Polsce wyniósł 24 proc.

W całej Europie z 4 do 7 proc. wzrósł także odsetek młodych ludzi, którzy po marihuanę sięgnęli w ciągu ostatnich 30 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH