Raport: leki w schizofrenii skuteczniejsze niż długie hospitalizacje

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   20-11-2015, 09:10

Raport: leki w schizofrenii skuteczniejsze niż długie hospitalizacje   Kierownik WCZP, dr Marek Balicki uważa, że zbyt długie hospitalizacje nie służą dobremu leczeniu. Fot. Janusz Maciejowski

W Polsce zbyt rzadko stosowane są leki w iniekcjach o przedłużonym działaniu, które zmniejszają konieczność kosztownej hospitalizacji chorych na schizofrenię - powiedzieli w czwartek 19 listopada psychiatrzy na śniadaniu prasowym w Warszawie.

Z przedstawionego na spotkaniu raportu "Schizofrenia. Rola opiekunów w kreowaniu współpracy" wynika, że w Polsce leki na tę chorobę w zastrzykach stosowane są jedynie u 4 proc. chorych. W Austrii wykorzystuje się je u 50 proc. pacjentów ze schizofrenię, w Finlandii u 30 proc., w Belgii u 21,5 proc., a w Niemczech u 9 proc. – podaje PAP.

- To absurdalnie wysokie wydatki, które można zmniejszyć m.in. dzięki stosowaniu w większym zakresie nowoczesnych neuroleptyków długodziałających podawanych w zastrzykach - powiedział dr Marek Balicki, kierownik Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie.

Z wyliczeń podanych przez dr Balickiego wynika, że jedna ampułka takiego leku podawanego co dwa tygodnie kosztuje 630 zł. Miesięczny koszty takiej terapii to 1260 zł, tymczasem za jeden dzień pobytu chorego na schizofrenię w szpitalu Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 180 zł. Przy miesięcznej hospitalizacji, to 5,4 tys. zł.

Dr Balicki uważa, że przestawienie naszej psychiatrii na leczenie środowiskowe sprawiłoby, na leczenie szpitalne wydawalibyśmy 10-20 proc. wszystkich kosztów, a nie aż 75 proc. jak do tej pory. Dodał, że w 2016 r. na zdrowie psychiczne przewiduje się przeznaczyć 2,2 mld zł.

W psychiatrii środowiskowej ważną rolę odgrywa podawanie długodziałających neuroleptyków w iniekcjach.

- Chorzy, którzy otrzymują takie leki, na ogół do szpitala nie wracają. To bardzo ważne, bo aż u 90 proc. tych pacjentów dochodzi do nawrotów choroby i muszą oni stosować leki do końca życia - wyjaśnił kierownik katedry i kliniki psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marcin Wojnar.

Dlaczego polscy psychiatrzy tak rzadko zlecają pacjentom leki w iniekcjach? Prof. Wojnar powiedział, że powodem są zbyt restrykcyjne przepisy dotyczące ordynowania tych leków.

- Lekarz musi udowodnić, że chory przewlekle nie współpracuje w przyjmowaniu zleconych leków, tymczasem nie współpracuje większość pacjentów - powiedział prof. Wojnar.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH