Raport: Polacy wiedzą więcej na temat cukrzycy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-12-2017, 08:43

Raport: Polacy wiedzą więcej na temat cukrzycy  Większa jest wiedza Polaków na temat objawów cukrzycy oraz jej skutków (Fot. Archiwum)

Wzrosła wiedza Polaków na temat cukrzycy, jednak nadal jest ona niewystarczająca - wynika z najnowszego raportu „Społeczny obraz cukrzycy” przeprowadzony przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą.

W raporcie wykorzystano badania ankietowe zrealizowane w pierwszym tygodniu czerwca 2017 r. Wzięło w nich udział 1007 respondentów powyżej 18. roku życia. Większość badanych (70 proc.) zadeklarowała, że nie chorowała na cukrzycę.

Polacy przede wszystkim wiedzą, że należy regularnie badać poziom glukozy we krwi, który na czczo nie powinien przekraczać 110 mg/dl. Kilka lat temu co piąty Polak nigdy jeszcze nie sprawdził, jakie ma stężenie glukozy; obecnie odsetek ten zmniejszył się do około 10 proc. Ponad połowa badanych (53 proc.) zrobiła to ponad rok temu.

Wzrosła też wiedza na temat skutków cukrzycy - najczęściej wymienianymi powikłaniami są śpiączka cukrzycowa, stopa cukrzycowa, zaburzenia wzroku i oraz pogorszenie widzenia. W badaniu z 2010 r. co trzecia osoba w ogóle nie znała odpowiedzi na to pytanie.

Większa jest również wiedza naszych rodaków na temat objawów cukrzycy. Według badanych o chorobie tej poza wysokim poziom stężenia cukru we krwi może świadczy uczucie senności w ciągu dnia oraz zmęczenie i osłabienie. Jeszcze w 2010 r. aż co czwarty ankietowany nie potrafił wskazać żadnego objawu cukrzycy, obecnie nie wie o tym zaledwie 4 proc. Polaków.

Badano także wiedzę na temat cukrzycy urzędników czterech ministerstw: finansów, zdrowia, rozwoju oraz sportu i rekreacji. Prawie wszyscy ankietowani (97 proc.) wskazali, że należy badać poziom cukru. 91 proc. badanych prawidłowo wskazało schorzenia układu sercowo-naczyniowego jako powikłania cukrzycy. 79 proc. respondentów wiedziało, że hipoglikemia to zbyt niski poziom glukozy we krwi.

Ponad połowa badanych urzędników (58 proc.) wiedziała, że najczęściej występuje cukrzyca typu 2, a 54 proc. poprawnie wskazało, że na cukrzycę w Polsce choruje ponad 2 miliony osób. Tylko co dziewiąta osoba potrafiła prawidłowo wymienić wszystkie skuteczne działania profilaktyczne zmniejszające ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Optymistycznie wypadły też badania wśród chorych na cukrzycę. Z raportu wynika, że z 15 proc. w 2010 r. - do 6 proc. w 2017 r. spadła liczba osób, które po zachorowaniu na cukrzycę nie zwiększały swojej wiedzy na temat tej choroby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH