Raport: prawie połowa leków nie leczy raka

FARMAKOTERAPIA

Autor: dw.com/rynekaptek.pl   05-12-2017, 09:38

Raport: prawie połowa leków nie leczy raka Zgodnie z raportem, aż 49 procent leków w ogóle nie była pomocna w leczeniu raka (Fot. Archiwum)

Połowa z dostępnych w Europie leków przeciwnowotworowych nie pomaga - wynika z najnowszego raportu brytyjskich naukowców, którzy zbadali skuteczność preparatów stosowanych w terapiach antynowotworowych.

Do raportu dotarli dziennikarze magazynu "Monitor" niemieckiej telewizji ARD. Analiza dotyczy 48 preparatów, jakie Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do użytku w latach 2009-2013. Jak czytamy, wynik badań był jak kubeł zimnej wody. Tylko połowa dopuszczonych do terapii lekarstw przedłużała zgodnie z zapowiedziami życie chorych lub przynajmniej poprawiała jego jakość. 49 procent leków w ogóle nie spełniało tych kryteriów.

Zdaniem prof. Dietera Ludwiga specjalisty ds. chorób nowotworowych oraz przewodniczącego Niemieckiej Komisji Leków to "przerażająca liczba". Analiza brytyjskich naukowców jest przełomowa. - Teraz problemem tym powinny się zająć organy zatwierdzające oraz rząd niemiecki, by pacjenci nie byli leczeni po omacku - uważa ekspert.

Ceny środków do terapii antynowotworowej są coraz wyższe. Koszty przypadające na pacjenta wynoszą nawet 100 tys. euro rocznie. W Niemczech wydatki kas chorych na lekarstwa przeciw nowotworom wzrosły z 3,8 mld w 2012 do 5,77 mld euro w 2016 roku.

Ten gwałtowny wzrost kosztów przewidzieli już w 2010 roku ekonomista ds. zdrowia prof. Gerd Glaeske i prof. Ludwig w opracowaniu przygotowanym dla niemieckiego resortu zdrowia. Teraz, w obliczu nowych badań z Londynu, obaj eksperci domagają się wniesienia poprawek do ustawy o reorganizacji rynku leków (AMNOG). Konieczne jest, ich zdaniem, wprowadzenie obowiązującej "późniejszej oceny korzyści".

Według prof. Dietera Ludwiga szybkie dopuszczenie leków przez EMA nie zawsze jest uzasadnione, bo w przypadku większości chorób nowotworowych istnieją dobre i skuteczne terapie. - Nowe preparaty muszą udowodnić, że przewyższają dotychczasowe standardy - mówi Ludwig i dodaje, że wcale tak nie jest.

Więcej: www.dw.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH