Raport: przedwczesne zgony z powodu smogu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Wyborcza/rynekaptek.pl   26-11-2015, 15:31

Raport: przedwczesne zgony z powodu smogu Smog to cichy i płatny zabójca

Przez dwa tygodnie, gdy nad Polską unosiły się trujące pyły, lekarze z pięciu polskich miast leczyli ok. 400 ofiar smogu. HEAL Polska podało szacunki skutków ataku smogu z początku listopada. Wzrośnie liczba przedwczesnych zgonów, a za leczenie zapłacimy olbrzymie pieniądze.

Smog rujnuje zdrowie - powtarzają od lat eksperci Światowej Organizacji Zdrowia i Unii Europejskiej.

Unoszący się nad Polską trujący koktajl pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu powoduje m.in. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), astmę oskrzelową, rozedmę płuc i oskrzeli, zapalenie oskrzeli, alergie, niewydolność płuc, nowotwory płuc i choroby krążenia. WHO szacuje, że z powodu smogu umiera przedwcześnie 45 tys. Polaków – podaje Wyborcza.

Na przełomie października i listopada 70 proc. Polski pokryła gęsta chmura trujących, rakotwórczych substancji. Przez niemal dwa tygodnie wskaźniki zatrucia w miastach południowej, centralnej i zachodniej Polski sięgnęły kilkuset procent. W tym czasie poziom pyłów w Warszawie był wyższy niż w Pekinie, Kraków odnotował największe stężenia pyłów od 2012 r.,

Z danych HEAL wynika, że przez niespełna dwa tygodnie, gdy nad Polską unosiła się chmura pyłów, lekarze leczyli w tych miastach ok. 400 ofiar smogu. Najwięcej pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami układu oddechowego znalazło się w szpitalach w Warszawie - 132 osoby, a w dwa razy mniejszym Krakowie - aż 119.

HEAL wyliczyło też, ile osób umarło lub umrze przedwcześnie po ostatnim naszym ataku smogu. Według tych szacunków tylko w badanych miastach liczba przedwczesnych zgonów przekroczy 100.

W Warszawie z powodu utrzymującego się przez dwa tygodnie smogu umrze ok. 37 osób, w Krakowie - 29, we Wrocławiu - 24, a w Katowicach - 14. Najwięcej zgonów będzie wśród osób, które ukończyły 60 lat i już dziś cierpią na choroby serca i płuc.

HEAL poszło też krok dalej i policzyło koszty badań i pobytu w szpitalu poniesione przez służbę zdrowia w tym czasie. Na podstawie unijnych danych HEAL przyjęło, że koszt pobytu jednego pacjenta w szpitalu to ok. 6 tys. zł. Wyszło, że atak smogu kosztował służbę zdrowia w pięciu miastach łącznie 2,265 mln zł.

Problemem nie jest "czarny" scenariusz, ale... co i jak z tym zrobimy.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH