Raport: trzy czwarte suplementów Polacy kupują w aptekach

FARMAKOTERAPIA

Autor: On Board/ rynekaptek.pl   20-04-2015, 09:47

Raport: trzy czwarte suplementów Polacy kupują w aptekach Bezpieczeństwo suplementacji

Niemal jedna czwarta Polaków przyjmuje suplementy minimum kilka razy w tygodniu, a 28% kobiet stosuje je codziennie – wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie grupy On Board.

Z najnowszego raportu „Suplementy diety – percepcja i komunikacja” przygotowanego przez Grupę On Board wynika, że ponad 72% konsumentów kupuje suplementy diety w aptece,  26% – w supermarkecie lub hipermarkecie, a tyle samo (po ok. 13%) – w sklepie spożywczym lub w drogerii. 16,3% badanych decyduje się na zamawianie suplementów za pośrednictwem Internetu.

- Niestety, jak w każdej kategorii produktów, kupując przez Internet, konsument może natrafić na produkt o niskiej jakości lub zafałszowany. Pozyskiwanie suplementów nieznanego pochodzenia, może odbić się na zdrowiu konsumenta, ponieważ produkty te mogą znajdować się poza obiegiem oficjalnym, czyli bez zgłoszenia do Głównego Inspektora Sanitarnego – podkreśla prof. Iwona Wawer, prezes Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.

W Internecie można znaleźć wiele informacji o suplementach diety i jak wynika z badania, ponad połowa respondentów czerpie informacje właśnie z tego źródła. Ale tylko 24% osób uważa je za wiarygodne. Wszystko wskazuje na to, że większość z nich wolałaby informacje na ten temat uzyskiwać od lekarza.

40% respondentów przed zażyciem suplementu nie konsultuje się z lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą, a jeśli już tak się zdarza, to zachowania tego rodzaju częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Można więc wnioskować, że w dużej mierze decyzje o zakupie i stosowaniu środków wspomagających organizm Polacy podejmują sami. Tylko dwóch na trzech badanych czyta ulotki dołączone do suplementów diety.

Dane pokazujące, że 50% badanych jako najbardziej wiarygodne źródło informacji na temat suplementów uważa lekarzy i farmaceutów dają nadzieję na to, że wraz z rozwojem rynku suplementów Polacy zdadzą sobie sprawę z tego, że ich stosowanie wymaga konsultacji
z lekarzem, a jedynym bezpiecznym źródłem ich pozyskiwania są apteki. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH