Ratunkowy dostęp do leków na zasadzie precedensu

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   03-10-2016, 11:21

Ratunkowy dostęp do leków na zasadzie precedensu Ustawa o ratunkowym dostępie do leków umożliwi ciężko chorym pacjentom dostęp do niestandardowych terapii ratujących życie.

Ustawa o ratunkowym dostępie do leków uzyskała akceptację Ministerstwa Finansów i ma szansę wejść w życie od początku 2017 roku – informuje Rzeczpospolita. Jej celem jest umożliwienie dostępu do niestandardowych i kosztownych terapii.

Resort zdrowia chce umożliwić leczenie tym pacjentom, którzy wyczerpali już wszystkie dostępne przy ich wskazaniu technologie medyczne, a jedynym ratunkiem jest lek nierefundowany przez NFZ.

Teraz będą mogli skorzystać z budżetu w wysokości 10 mln zł. Tyle że, jak podaje gazeta, w przypadku większej liczby pacjentów z podobnym wskazaniem miałaby działać zasada precedensu.

Jeśli więc do leczenia danym lekiem zakwalifikuje się kilku chorych, każdy kolejny pacjent z podobnymi objawami dostanie je z automatu, a jeśli będą wyjątkowo liczni, lek trafi do refundacji.

W sprawie uchwalenia regulacji dot. ratunkowego dostępu do leków w ostatnim czasie postulowało m.in piętnaście organizacji wspierających pacjentów onkologicznych  z całego kraju. Uważają oni, że dostępność terapii onkologicznych poza systemem finansowanym ze środków publicznych jest znikoma i osiągalna dla nielicznych. Tym samym oczekują uwzględnienia propozycji w planowanych zmianach w ustawie refundacyjnej.

Więcej: www.rp.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH