Recepta na udany urlop - umiejętność korzystania z wypoczynku po godzinach pracy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   12-08-2016, 11:56

Recepta na udany urlop - umiejętność korzystania z wypoczynku po godzinach pracy Zdaniem eksperta bardzo ważna jest satysfakcjonująca praca, które nie przynosi nam niepotrzebnego stresu.

Urlop sam w sobie nie rozwiąże wszystkich naszych problemów i nie sprawi, że całkowicie skupimy się na odpoczynku. Ważna jest umiejętność prawidłowego zarządzania czasem przeznaczonym na odpoczynek- tłumaczy Przemysław Staroń, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Zdaniem eksperta, jeśli przez cały rok czekamy na urlop jak na zbawienie - to oznacza, że być może nie potrafimy wypoczywać. Problem może powodować praca, które nie jest odpowiednia i satysfakcjonująca - zauważa psycholog. - Jeśli jest ona źródłem nieustającego stresu, może warto rozważyć możliwości jej zmiany? - mówi.

Z powodu szybkiego tempa życia urlop może wręcz zaszkodzić - zwraca uwagę psycholog. - Bywa, że w czasie pierwszych dni wolnego chorujemy, np. przeziębiamy się - obniża się wtedy nasza odporność. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy w czasie pracy jesteśmy w stałej gotowości, bardzo spięci. Wtedy przejście w tryb urlopu może mieć niekorzystne konsekwencje zdrowotne - dodaje Przemysław Staroń.

Dlatego - w opinii eksperta - w ciągu całego roku należy zachować równowagę pomiędzy pracą a czasem wolnym. Warto się nauczyć wypoczywać nawet w dzień pracujący, po godzinach pracy. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku odpowiednie zarządzanie czasem. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie: co mogę zrobić, żeby mieć dobry nastrój i odpowiednią dawkę wypoczynku na co dzień. Odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna - to w opinii eksperta podstawowe fundamenty udanego wypoczynku.

Warto wydzielić w ciągu dnia taki czas, gdy mamy wolne i zupełnie przestajemy myśleć o pracy. - Kończę obowiązki i poświęcam czas temu, co sprawia mi przyjemność - sugeruje psycholog.

- Urlop sam w sobie nie rozwiąże naszych problemów i nie spowoduje, że odpoczniemy. Jeśli nie potrafimy relaksować się w ciągu roku - trudno to będzie zrobić w ciągu urlopu - dodaje.

Najlepszym sposobem wejścia w urlop jest płynne przejście. Nie pracujmy na maksymalnych obrotach do ostatniej chwili - radzi.

Zapytany o to, w jaki sposób należy spędzić urlop - psycholog ocenił, że nie ma jednego idealnego rozwiązania. Dla jednych będzie to daleki wyjazd, ale inni wolą zostać w domu, gdyż podróże ich męczą i stresują. - Obojętnie jaką formę wybierzemy, odetnijmy się od spraw zawodowych - sugeruje ekspert.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH