Recepta na zdrowie: spacery i zero papierosów

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-07-2015, 13:15

Recepta na zdrowie: spacery i zero papierosów Papierosy zwiększają ryzyko niewydolności serca

Co zrobić by zmniejszyć ryzyko niewydolności serca w podeszłym wieku? Wystarczą szybkie spacery, umiarkowane picie alkoholu, całkowity brak papierosów oraz unikanie otyłości - dowodzą amerykańscy naukowcy.

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi. Jest to też jedna z najczęstszych na świecie przyczyn hospitalizacji osób po 65. roku życia.

W swoim badaniu naukowcy z Tufts University z Medford przez 21 lat obserwowali blisko 4,5 tysiąca kobiet i mężczyzn w wieku co najmniej 65 lat. Zwracali uwagę na ich dietę, nawyki żywieniowe, stopień aktywności fizycznej, sposób spędzania wolnego czasu, stosowanie używek (papierosów i alkoholu), a także wagę, wzrost, obwód talii i ogólny stan zdrowia.

W trakcie badania u 1380 osób doszło do niewydolności serca. Po przeanalizowaniu wszystkich czynników naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy regularnie spacerowali w tempie przynajmniej 2 mil na godzinę, mieli znacząco niższe ryzyko wystąpienia niewydolności serca.

Także uczestnictwo w zajęciach rekreacyjnych (dowolnego typu, lecz powodujących spalanie 845 lub więcej kcal tygodniowo), niepalenie, umiarkowane spożycie alkoholu (przynajmniej 1 drink tygodniowo, ale nie więcej niż 1-2 drinki dziennie) i unikanie otyłości były związane z obniżeniem częstości zapadania na niewydolność serca.

- Najważniejsze jest zaś to, że osoby, których dotyczyły co najmniej cztery w wymienionych powyżej zachowań prozdrowotnych, były aż o połowę mniej narażone na wystąpienie tej groźnej choroby w porównaniu do uczestników przestrzegających tylko jednego lub nie przestrzegających żadnego z nich - podkreśla dr Liana C. Del Gobbo, główna autorka omawianej pracy.

- W ramach badania prześledziliśmy także wpływ wzorców żywieniowych na ryzyko niewydolności serca, jednak nie znaleźliśmy żadnego związku między tymi kwestiami. Jeśli zaś chodzi o aktywność ruchową, to okazało się, że najsilniejszą funkcję ochronną dla serca mają szybkie spacery oraz aktywny wypoczynek - dodaje badaczka.

- Dowiedliśmy, że proste zmiany w trybie życia u osób starszych mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca. Wystarczy wprowadzić do planu dnia trochę umiarkowanej aktywności fizycznej, nie palić papierosów i utrzymywać prawidłową wagę - podkreśla dr Gobbo.

- Warto też podkreślić, że chociaż nasze badanie nie wykazało związku niewydolności ze sposobem odżywiania, to setki innych badań wyraźnie dowodzą, iż zdrowa dieta ma kluczowe znaczenia dla zapobiegania innym chorobom układu krążenia, cukrzycy typu 2 oraz licznym chorobom przewlekłym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH