Receptory serotoniny - nowy cel leków przeciw PTSD

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   07-09-2011, 16:06

Ludzie cierpiący na zespół stresu pourazowego są bezskutecznie leczeni lekami na depresję i zaburzenia lękowe.Leki bezpośrednio wpływające na receptory serotoniny mogą się okazać najbardziej pomocne - uważają autorzy artykułu w Archives of General Psychiatry, którzy odkryli, że PTSD wiąże się z obniżonym poziomem receptora oraz neuroprzekaźnika serotoniny 1B.

Zespół stresu pourazowego, albo PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) to zaburzenie dotykające najczęściej żołnierzy, ofiary, a także świadków szczególnie drastycznych wydarzeń. Doznana trauma często pozostawia trwały odcisk w psychice. 

Po okresie uśpienia, który może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, ofiara tragicznego doświadczenia zaczyna być nękana przez powracające wspomnienia traumy, silne poczucie winy, strach, wybuchy gniewu i nocne koszmary.

Obecnie ofiary traumy są leczone antydepresantami, ale tego typu kuracje okazują się nieskuteczne, jako że nigdy nie były opracowane z myślą o leczeniu PTSD.

Dr Aleksander Neumeister z Mount Sinai School of Medicine postanowił podjąć się opracowania skutecznego leku. Wraz z zespołem naukowców w Centrum Pozytonowej Emisyjnej Tomografii Yale użył metod obrazowania komputerowego, by przestudiować różnice w mózgach pacjentów cierpiących na PTSD i ofiar traumy nie zapadających na schorzenie.

Zastosowana technika - PET, wykorzystywana również m.in. do wykrywania nowotworów, pozwoliła naukowcom uzyskać na ekranie komputera trójwymiarowy obraz mózgów pacjentów.

W badaniu, dr Neumeister porównał mózgi 49 ludzi cierpiących na PTSD, 20 ofiar traumy, które nie miały tego schorzenia, oraz 27 zdrowych ochotników.

Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono, że pacjenci z PTSD posiadają w mózgu mniejszą liczbę receptorów serotoniny 1B. Co więcej, poziom serotoniny 1B w organizmie także był znacznie poniżej normy.

Dla porównania, badani, którzy mimo drastycznych przeżyć nie cierpieli na PTSD, mieli jedynie nieznacznie obniżony poziom neuroprzekaźnika, natomiast liczba receptorów nie odbiegała od normy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH