Receptura apteczna to wiedza zarezerwowana tylko dla tego zawodu

FARMAKOTERAPIA

Autor: receptura.edu.pl/ rynekaptek.pl   15-10-2015, 13:40

Receptura apteczna to wiedza zarezerwowana tylko dla tego zawodu Ogromne znaczenie receptury aptecznej. Dlaczego jej znaczenie w aptekach spada?

Receptura apteczna jest potrzebna i wielu przypadkach niezastąpiona. Jednak obecnie apteki, które wykonują recepturę są na wagę złota, a sami farmaceuci nie garną się do wykonywania takich leków - uważają aptekarze.

Twórcy serwisu receptura.edu.pl zapytali liku farmaceutów blogerów o recepturę apteczną. Odpowiedzi udzieliło czterech farmaceutów - twórców bloga: Pogromcy reklam, Tabletkarnia, Okiem farmaceutki i Euceryna*.

Na pytanie czy receptura apteczna w dzisiejszych czasach jest jeszcze potrzebna, wszystkie odpowiedzi były twierdzące.

Receptura jest niezastąpiona w lekach dla małych dzieci, np. proszki nasercowe czy przeciwalergiczne, gdzie uzyskanie odpowiednio niskiej dawki jest niemożliwe poprzez klasyczne dzielenie tabletek. Dobrze sprawdzają się też maści i kremy, zużywane w sporych ilościach przez pacjentów z np. AZS czy alergiami (preparaty są wolne od konserwantów i zbędnej chemii) - uważa Euceryna*.

- Wielu leków recepturowych nie da zastąpić się gotowym odpowiednikiem, mimo że tych drugich jest na rynku coraz więcej. Lek recepturowy to zwykle nie tylko pożądany, choćby w dermatologii, brak substancji konserwujących, ale także możliwość uzyskania mniejszych dawek leków gotowych, z przeznaczeniem dla maluchów, czy w końcu sporządzenia wieloskładnikowych globulek lub czopków - ocenia Okiem farmaceutki.

We wszystkich aptekach, w których pracują farmaceutki, przygotowywane są leki recepturowe, choć cieszą się różną popularnością.

- Moja apteka sporządza leki recepturowe, średnio ok.10 preparatów dziennie. Najczęściej są to krople do płukania gardła na bazie jodu w jodku potasu i gliceryny, proszki dla dzieci na bazie cetyryzyny i efedryny lub enalaprylu czy sildenafilu, maści i kremy natłuszczające (euceryna z wodą i witaminami), z siarką na smalcu, kwasem salicylowym na maści cholesterolowej, mazidła z tlenkiem cynku, gliceryną, etanolem i talkiem, roztwory zawierające nalewkę z konwalii majowej, miłka wiosennego, kardiamid, luminal i syrop prosty, a także roztwory zawierające hydrokortyzon, kwas salicylowy, rezorcynę, detreomycynę i etanol. Nie brak też gałek dopochwowych, czopków doodbytniczych czy kremów do nosa i ucha - wymienia Euceryna*.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH