Rejestracja leku do zastosowania u pacjentów z czerniakiem

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   15-07-2011, 08:06

Komisja Europejska zarejestrowała Yervoy (ipilimumab) do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów z zaawansowanym czerniakiem poddanych wcześniejszej terapii.

Lek wykazał długoterminowe przeżycie w leczeniu pacjentów z zaawansowanym czerniakiem, w randomizowanym, prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby badaniu fazy III, opublikowanym w New England Journal of Medicine w czerwcu 2010 roku. W oparciu o krzywe przeżycia (estymator Kaplana-Meiera) odsetek 1 i 2-letnich przeżyć dla pacjentów leczonych lekiem Yervoy wynosił odpowiednio 46% oraz 24% w porównaniu z 25% i 14% w grupie kontrolnej. Ponadto wykazano również, że w niektórych przypadkach pacjenci otrzymujący lek YERVOY żyli po 3 i 4 latach.

 

Bristol-Myers Squibb zapowiada ścisłą współpracę z lokalnymi władzami ds. zdrowia, aby przyspieszyć dostępność leku w Unii Europejskiej. Przed rejestracją firma dostarczyła ipilimumab prawie 3 000 pacjentom w Europie w ramach programów: przedrejestracyjnego oraz indywidualnego dostępu do leku - informuje BMS w komunikacie prasowym.

 

BMS rozpoczęła współpracę z firmą Medarex, którą następnie zakupiła i ostatecznie doprowadziła do opracowania leku Yervoy. 

 

Czerniak to rodzaj nowotworu skóry, charakteryzujący się niekontrolowanym wzrostem komórek wytwarzających pigment (melancytów) umieszczonych w skórze. Z czerniakiem zaawansowanym mamy do czynienia, gdy nowotwór rozprzestrzenia się poza powierzchnię skóry do innych narządów takich jak węzły chłonne, płuca, mózg lub inne części organizmu. Niektóre komórki nowotworowe mogą aktywnie wymykać się spod kontroli układu immunologicznego, co pozwala na przetrwanie nowotworu oraz umożliwia jego dalszy rozwój.

 

Leczony we wczesnych stadiach czerniak jest w większości wypadków wyleczalny. Niemniej jednak, czerniak zaawansowany jest jedną z najbardziej agresywnych form nowotworu i powoduje zgon 75% chorych w ciągu jednego roku od diagnozy.

 

Ze względu na bardzo złe rokowania oraz brak skutecznego leczenia pacjentów z nieresekcyjnym czerniakiem w stadium III oraz czerniakiem przerzutowego w stadium IV, istnieje konieczność opracowywania skutecznych sposobów leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH