Rejestracja pierwszej szczepionki przeciwko gorączce denga

FARMAKOTERAPIA

Autor: Sanofi/ rynekaptek.pl   15-12-2015, 10:45

Rejestracja pierwszej szczepionki przeciwko gorączce denga Szczepionka przeciwko dendze

Sanofi Pasteur poinformowała o pozwoleniu wydanym przez władze rejestracyjne Meksyku na dopuszczenie do obrotu preparatu Dengvaxia, który jest pierwszą na świecie zarejestrowaną szczepionką przeciw gorączce denga.

Dzięki temu denga została zakwalifikowana do kategorii chorób, którym można skutecznie zapobiegać za pomocą szczepień.

Federalna Komisja ds. Ochrony przed Zagrożeniami Sanitarnymi (COFEPRIS) zatwierdziła preparat Dengvaxia, tj. czterowalentną szczepionkę przeciwko gorączce denga, zapewniającą ochronę przeciwko wszystkim czterem serotypom wirusa, przeznaczoną do stosowania u osób w przedziale wiekowym od 9 do 45 lat, zamieszkujących regiony endemicznego występowania choroby.

Wydane przez COFEPRIS pozwolenie na dopuszczenie do obrotu preparatu zostało oparte na wynikach przeprowadzonego na szeroką skalę programu badań klinicznych, w którym wzięło udział ponad 40 000 osób z 15 krajów, zróżnicowanych pod względem wieku, pochodzenia geograficznego, uwarunkowań epidemiologicznych oraz zaplecza społeczno-ekonomicznego. Badania kliniczne wszystkich trzech faz w ramach prac nad szczepionką prowadzono między innymi w regionach endemicznego występowania gorączki denga w Meksyku.

Obecnie trwają procedury rejestracyjne Dengvaxii w innych krajach endemicznych. W zakładach produkcyjnych we Francji uruchomiono już proces produkcji i wytworzono pierwsze dawki szczepionki. Firma Sanofi Pasteur potwierdziła, że preparat w pierwszej kolejności trafi do sprzedaży w krajach, w których gorączka denga stanowi istotne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia publicznego.

Według źródeł WHO, gorączka denga jest dziś najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą przenoszoną przez komary. W skali roku notuje się blisko 400 milionów zakażeń. Czynniki takie jak urbanizacja, mobilność populacji oraz zmiany klimatyczne przyczyniają się do zwiększenia zasięgu występowania komarów przenoszących wirusy dengi, prowadząc do powstania optymalnych warunków dla geograficznej ekspansji tej choroby. W ciągu ostatnich 50 lat gorączka denga rozprzestrzeniła się z obszaru zaledwie kilku krajów na tereny zajmowane przez 128 państw zamieszkiwanych łącznie przez około 4 miliardy ludzi, zaś częstość występowania choroby wzrosła w tym samym okresie trzydziestokrotnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE