Rekrutacja do badania alirokumabu zakończona

FARMAKOTERAPIA

Autor: Sanofi/ rynekaptek.pl   01-12-2015, 11:39

Rekrutacja do badania alirokumabu zakończona

Firmy Sanofi oraz Regeneron Pharmaceuticals poinformowały o zakończeniu procesu rekrutacji pacjentów do udziału w globalnym badaniu 3 fazy ODYSSEY OUTCOMES, którego celem jest ocena potencjalnych korzyści sercowo-naczyniowych ze stosowania preparatu Praluent (alirokumab) w formie iniekcji, przez osoby po przebytym ostrym zespole wieńcowym (OZW).

Badanie ODYSSEY OUTCOMES z udziałem 18 tys. pacjentów ma zostać zakończone w 2017 r.

Celem badania jest sprawdzenie, czy włączenie preparatu Praluent (inhibitor PCSK9) do intensywnego leczenia statynami prowadzi do zmniejszenia liczby poważnych kardiologicznych zdarzeń niepożądanych wśród pacjentów po przebytym OZW, w postaci np. zawału serca lub niestabilnej dusznicy bolesnej.

Pierwszorzędowym punktem końcowym badania jest czas do wystąpienia pierwszego zgonu z powodu choroby wieńcowej serca, ostrego zawału serca, hospitalizacji z powodu niestabilnej dusznicy bolesnej lub udaru niedokrwiennego mózgu prowadzącego do zgonu lub nie. Na badaną populację wybrano pacjentów po niedawno przebytym OZW, ponieważ istnieje u nich większe ryzyko nawrotu incydentów chorobowych niż u pacjentów ze stabilnymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Praluent jest obecnie dopuszczony do stosowania w USA i UE jako lek zmniejszający stężenie „złego” cholesterolu (związanego z lipoproteinami niskiej gęstości – LDL) u niektórych pacjentów z istotną niezaspokojoną potrzebą medyczną, w tym u pacjentów z rozwiniętymi chorobami układu sercowonaczyniowego lub z dziedziczną postacią zwiększonego stężenia cholesterolu, zwaną heterozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną (HeFH). Nie określono jeszcze wpływu preparatu Praluent na chorobowość i śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH