Resort infrastuktury wesprze komercjalizację leczenia cukrzycy limfocytami T

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   24-09-2015, 10:08

Resort infrastuktury wesprze komercjalizację leczenia cukrzycy limfocytami T Nowa metoda leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci

Minister infrastruktury i rozwoju deklaruje pomoc w komercjalizacji innowacyjnej metody leczenia dzieci chorych na cukrzycę typu 1 opracowanej przez naukowców w Gdańsku.

Chodzi o wprowadzenie do praktyki klinicznej leczenia cukrzycy typu 1 w dzieci limfocytami T regulatorowymi (Tregs). Prof. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśniła, że po zastosowaniu tej terapii "po raz pierwszy na świecie udało się wydłużyć okres remisji cukrzycy".

- Nawet po trzech latach część pacjentów nie otrzymuje insuliny, to jest prawdziwy fenomen - tłumaczyła.

Podała, że od 2010 r. terapię zastosowano u 30 pacjentów z całego kraju. Na zastosowanie u większej grupy chorych potrzeba rozbudowy bazy laboratoryjnej i klinicznej.

Podczas konferencji prasowej w środę (23 września) w Gdańsku minister infrastruktury i rozwoju, Maria Wasiak wyjaśniła, że ministerstwo "od dłuższego czasu jest angażowane w projekty wspierania innowacyjności, również w metodach leczenia".

Dodała, że chodzi o szerokie udostępnienie określonej metody leczenia, wymyślonej w Polsce. Zaznaczyła, że "mamy metodę leczenia, która jeszcze nie przeszła fazy z leczenia eksperymentalnego do leczenia masowego i nie mamy wypracowanej formuły finansowania tej fazy".

Minister zadeklarowała pomoc w szukaniu partnerów, którzy zechcieliby zaangażować się w ten projekt na zasadach komercyjnych.

- My teraz musimy znaleźć partnerów dla tego przedsięwzięcia i to jest też moja misja (...) żeby wypracować tę eksperymentalną ścieżkę przejścia do produkcji tej metody leczenia - tłumaczyła.

Przyznała, że "mamy już bardzo dobre kompetencje medyczne natomiast ciągle nadrabiamy kompetencje organizacyjno-biznesowe co do sposobu zagospodarowania takich pomysłów". Zaznaczyła, że chodzi o udostępnienie metody leczenia jako produktu.

- Uważamy, że jest to coś strasznego, jeśli mówimy o leczeniu jak o produkcie. Mamy ciągle niedostatek umiejętności wykorzystania nauki - tłumaczyła.

Prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie ukrywał podczas konferencji, że liczy na pomoc ministerstwa infrastruktury, bo "przecieramy nowe szlaki w przeniesieniu wiedzy naukowej, którą udaje się zdobyć w laboratoriach na działalność praktyczną, z której skorzystają przede wszystkim chorzy".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH