Resort zdrowia widzi sukcesy i problemy okulistyki

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   08-10-2015, 12:25

Resort zdrowia widzi sukcesy i problemy okulistyki Ministerstwo Zdrowia docenia osiągniecia leczenia okulistycznego

Światowy Dzień Wzroku, przypadający w tym roku na 8 października, ze wszech miar zasługuje na kontynuację, gdyż promuje wiedzę na temat schorzeń narządu wzroku i upowszechnia profilaktykę, nie zawsze docenianą w społeczeństwie – czytamy na stronie resortu zdrowia.

Okulistyka jest specjalnością medyczną, którą cechuje stały i prężny rozwój począwszy od Kodeksu Hammurabiego, poprzez odkrycia J. Keplera i J. Daviela. Szczególnie w ostatnich latach takie dziedziny okulistyki jak: chirurgia witreoretinalna, chirurgia refrakcyjna rogówki, a nawet kontaktologia korzystają z najnowszych osiągnięć technicznych i farmakologicznych – informuje MZ.

Ministerstwo o najnowszych zdobyczach w  leczeniu farmakologicznym wielu schorzeń okulistycznych - doszklistkowe iniekcje anty-VEGF i środki lecznicze steroidowych.

Resort opisuje także priorytety leczenia, do których należy należy upowszechnianie badań profilaktycznych, ze szczególnym uwzględnieniem zwalczania chorób oczu o znaczeniu społecznym. Rozszerzenia profilaktyki wymaga między innymi problem jaskry, gdyż większość chorych u których wystąpiły początki tego schorzenia nie jest tego świadomych, a tym samym nie podejmuje leczenia. Także do priorytetów należy zaliczyć leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD).

Resort zauważa także, że w dalszym ciągu problemem jest leczenie chirurgiczne zaćmy, nie w aspekcie trudności wykonywania tej procedury, ale ze względu na ograniczone możliwości wykonania tych zabiegów w stosunkowo krótkim czasie. Kolejnym ważnym problemem jest leczenie naczyniopochodnych chorób siatkówki ze szczególnym uwzględnieniem retinopatii cukrzycowej, czy chorób siatkówki występujących w przebiegu nadciśnienia tętniczego lub innych chorób układu krążenia.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH