Resort zdrowia zaoszczędził na zdrowiu dzieci?

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl,MZ/rynekaptek.pl   16-09-2016, 16:00

Resort zdrowia zaoszczędził na zdrowiu dzieci? czy szczepionka przeciw pneumokokom obecnie stosowana, nie chroni dzieci przed śmiertelnymi szczepami?

W maju br. resort zdrowia rozstrzygnął przetarg na zakup szczepionek przeciwko pneumokokom. Mimo rekomendacji konsultantów krajowych, urzędnicy zdecydowali się na tańszy preparat - podaje Rzeczpospolita. Resort ma swoje zdanie na ten temat.

W przetargu zwyciężyła firma oferująca szczepionki 10-walentowe, które zdaniem pediatrów, nie pokrywają szczepów wywołujących inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP).

"Dla noworodków z grup ryzyka zalecana jest szczepionka 13-walentna, resort zdrowia zaś zdecydował się na zakup tańszej, 10-walentowej szczepionki, która, jak twierdzi dr Aneta Górska-Kot, ordynator oddziału pediatrii stołecznego szpitala przy Niekłańskiej w Warszawie, daje dużo mniejszą ochronę, w tym przed szczepami o dużej antybiotykoodporności" - informuje "Rzeczpospolita".

Jej zdaniem, dzięki 13-walentnej szczepionce dzieci mogłyby być lepiej chronione przed sepsą czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Producent szczepionki 13-walentnej, który przegrał przetarg, zaskarżył jego wynik, ale Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że resort zdrowia miał prawo wybrać „dziesiątkę" – dodaje „Rz”.

Ministerstwo natomiast uważa, że zakupiona szczepionka jest skuteczna i bezpieczna, a kryteria wyboru dotyczą zarówno jakości dostarczanej szczepionki, jak i ceny. Jak czytamy w komunikacie wydanym przez resort w dniu 26 sierpnia br., "na podstawie kryteriów jakościowych więcej punktów otrzymują szczepionki, które uodparniają na najczęściej występujące odmiany choroby pneumokokowej".

"Natomiast przetargi są organizowane na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych i muszą być prowadzone w sposób zgodny z prawem" - dodano w wyjaśnieniu.

Resort podaje przykład: "Gdyby producent drugiej szczepionki nieznacznie obniżył jej cenę, wygrałby przetarg na podstawie kryteriów, które zostały w nim zastosowane. Zarzuty dotyczące przetargu, są nieuzasadnione – kwestia kryteriów oceny ofert była rozpatrywana przez Krajowa Izbę Odwoławczą. Pozew firmy, która go wniosła, został oddalony".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH