Rok 2015 – rok nowych odkryć i wynalazków. Także w farmacji

FARMAKOTERAPIA

Autor: Wyborcza/rynekaptek.pl   31-12-2015, 08:48

Rok 2015 – rok nowych odkryć i wynalazków. Także w farmacji W 2015 r. odkryto wiele nowych leków

Mijający rok pozostawi po sobie wiele cennych pamiątek dla świata nauki. Już na początku 2015 r. odkryto nowy antybiotyk. Niemalże co miesiąc dokonano odkryć, które w przyszłości mogą pomóc w leczeniu wielu chorób, a nawet przedłużyć ludzkie życie.

Przygotowaliśmy zestawienie tych odkryć i wynalazków, które są związane z farmacją. Zestawienie na podstawie materiałów Gazety Wyborczej.

Styczeń

Po trzech dekadach zastoju odkryto nowy antybiotyk - tejksobaktynę. Jeśli rzeczywiście okaże się skuteczna i bezpieczna, ludzkość oddali się od wizji powrotu do czasów sprzed ery antybiotyków. Bakterii opornych na znane antybiotyki wciąż przybywa.

Luty

Oksytocyna znosi działanie alkoholu - odkrywają niespodziewanie naukowcy. Niestety, jest szybko rozkładana w układzie pokarmowym, więc pigułek na wytrzeźwienie niestety nie będzie.

Marzec

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego sfotografowali bakterię, która może być najmniejszą formą życia na Ziemi.

Czerwiec

Stosowany w leczeniu nadciśnienia lek sprawia, że uzależnione od kokainy lub alkoholu szczury zapominają o swoim nałogu. Jeśli ten sam efekt da się osiągnąć u ludzi, będzie to przełom w leczeniu uzależnień.

Sierpień

Jest wreszcie skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi Ebola. Powstała w ekspresowym tempie i dzięki niespotykanej dotąd współpracy WHO, organizacji pozarządowych oraz przemysłu farmaceutycznego - świat naprawdę wystraszył się globalnej epidemii. >>

Amerykański Urząd ds. Leków (FDA) zatwierdził pierwszy lek na poprawę kobiecego libido ("viagrę" dla pań) Wcześniej dwukrotnie odmawiał jego rejestracji.

Październik

Grupa duńskich badaczy przypadkiem odkryła bardzo skuteczny sposób na ponad 90 proc. różnych typów nowotworów. Duńczycy szukali zupełnie innego leku - na malarię. Swoje odkrycie publikują w czasopiśmie "Cancer Cell". I bardzo szybko zakładają spółkę biotechnologiczną.

Listopad

Roczna dziewczynka Layla Richards została wyleczona z białaczki dzięki eksperymentalnej terapii genowej. To pierwszy na świecie przypadek, w którym zastosowano skrojoną na miarę potrzeb terapię immunologiczną wymierzoną w raka.

Grudzień

Polska oddycha rakotwórczym benzo(a)pirenem - informuje raport Europejskiej Agencji Środowiska. Polska jest absolutnym liderem w jego emisji, która w latach 2003-12 wzrosła w całej Europie o 21 proc. Eksperci wiążą to z ogrzewaniem domów węglem, śmieciami i drewnem (to efekt nie tylko przystąpienia do UE m.in. Polski, ale także kryzysu, np. w Grecji).


 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH