Rosja: 2-3 zakażonych HIV w 2020 roku?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-05-2015, 09:10

Rosja: 2-3 zakażonych HIV w 2020 roku?

Liczba osób zakażonych wirusem HIV w Rosji w 2016 r. przekroczy granicę miliona, a w ciągu pięciu lat sięgnie 2-3 milionów, "jeśli nie zostaną podjęte żadne radykalne środki zaradcze" - poinformowało rosyjskie federalne centrum do walki z AIDS.

Wadim Pokrowski, szef centrum, sprecyzował, że obecnie w Rosji jest ponad 930 tys. nosicieli HIV, czyli prawie dwa razy więcej niż w 2010 roku (wówczas było ich ok. pół miliona).

Pokrowski zwrócił uwagę, że "Rosja jest jednym z nielicznych krajów, w których liczba zakażeń w dalszym ciągu wzrasta". Szef centrum przewiduje, że symboliczna bariera miliona zakażonych może zostać przekroczona na początku 2016 roku.

W ciągu pierwszego kwartału br. w Rosji zakaziło się co najmniej 30 tys. ludzi, podczas gdy - zdaniem Pokrowskiego - w Niemczech odnotowuje się jedynie tysiąc nowych przypadków rocznie. W Rosji jest obecnie tylu zakażonych, "ilu we wszystkich krajach europejskich razem wziętych" - alarmował specjalista.

Wyraził opinię, że taka sytuacja dowodzi nieskuteczności środków podejmowanych przez rosyjskie władze i fiaska prowadzonej przez Kreml polityki promowania tradycyjnych wartości i konserwatyzmu obyczajowego. Zwrócił w tym kontekście uwagę na rosnącą rolę Cerkwi prawosławnej.

Według rosyjskich ekspertów, główną drogą zakażenia jest nadal dożylne przyjmowanie narkotyków, ale liczba zakażeń drogą seksualną wzrasta; obecnie to ponad 41 proc. nowych przypadków. Statystyki pokazują, że wzrasta także liczba zakażeń w kontaktach heteroseksualnych - zaznaczył Pokrowski. Zakażenia dotyczą osób w wieku 25-35 lat.

Pod koniec listopada Światowa Organizacja Zdrowia informowała o znacznym wzroście liczby zakażeń HIV w Rosji i dawnych republikach radzieckich, podczas gdy w Europie Zachodniej utrzymuje się ona na stabilnym poziomie.

Od końca lat 80. w Rosji z powodu AIDS zmarło ok. 190 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH