Rosja: niepokojąco rośnie liczba zakażeń wirusem HIV

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-11-2016, 12:03

Rosja: niepokojąco rośnie liczba zakażeń wirusem HIV W Petersburgu oficjalne dane mówią o 53,3 tys. osób zakażonych wśród 5,2 mln mieszkańców miasta.

W dziewięciu regionach Rosji liczba mieszkańców zakażonych wirusem HIV stanowi co najmniej 1 procent. Problemem są regiony z wielkimi miastami - pisze gazeta "RBK". Ocenia, że oficjalne dane w niektórych miastach mogą być zaniżone nawet trzykrotnie.

Jak pisze "RBK", według oficjalnych statystyk średnia w całej Rosji wynosiła pod koniec zeszłego roku 0,6 proc. mieszkańców zakażonych HIV. W 26 regionach, w których żyje 41,5 proc. mieszkańców kraju, liczba zakażeń to ponad 0,5 proc. mieszkańców.

W szczególnej strefie ryzyka zaś jest dziewięć regionów, gdzie zakażonych jest co najmniej 1 procent mieszkańców. Są to obwody: irkucki (1,7 proc. zakażonych) i na dalszych miejscach: samarski, swierdłowski, kemerowski, orenburski, leningradzki i czelabiński oraz Petersburg i obwód tiumeński.

Jak powiedział gazecie szef federalnego centrum do walki z AIDS Wadim Pokrowski, sytuacja z liczbą zakażeń wirusem HIV na Uralu, którą w środę nagłośniły media, nie jest wyjątkowa na tle całej Rosji.

- W latach 90. do względnie zamożnych miast w Rosji trafiły w dużej ilości narkotyki wstrzykiwane dożylnie, co doprowadziło do wzrostu liczby zakażeń HIV wśród osób uzależnionych. Potem infekcja rozprzestrzeniła się na inne grupy - mówi Pokrowski. Taka sytuacja według niego wytworzyła się w Irkucku, Samarze, Togliatti w obwodzie samarskim, gdzie według Pokrowskiego zakażonych jest nawet 3 proc. mieszkańców, a także w Czelabińsku i Petersburgu.

Andriej Skworcow z ruchu Kontrola Pacjencka ocenia, że oficjalne statystyki w niektórych miastach mogą być zaniżone nawet trzykrotnie, według niego może być tak właśnie w Petersburgu. Oficjalne dane mówią o 53,3 tys. osób zakażonych wśród 5,2 mln mieszkańców miasta.

We wtorek, 1 listopada, w Jekaterynburgu na Uralu poinformowano, że liczba zarejestrowanych przypadków zakażeń HIV stanowi 1,8 proc. mieszkańców. Jak mówiła wiceszefowa wydziału zdrowia we władzach miasta Tatiana Sawinowa, realna liczba jest jeszcze wyższa i wirusem HIV zakażony jest co 50. mieszkaniec. Sawinowa użyła słowa "epidemia", jednak po wybiciu go w środę przez media zaprzeczyła, by w mieście ogłoszono oficjalnie epidemię HIV.

Jednocześnie mer Jekaterynburga Jewgienij Rojzman oświadczył, że nie należy mieć złudzeń i sytuacja taka jest charakterystyczna dla całego kraju. - Po prostu pracujemy nad wykrywalnością i nie boimy się o tym mówić - oświadczył Rojzman.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH