Różnorodność DNA w badaniach ze środków unijnych

FARMAKOTERAPIA

Autor: studentnews.pl/ rynekaptek.pl   06-05-2015, 15:44

Różnorodność DNA w badaniach ze środków unijnych

Najnowsze badanie finansowane przez UE ma na celu rozpracowanie niezwykłych struktur DNA na poziomie molekularnym z użyciem szczypców magnetycznych - informuje portal studentnews.pl.

DNA tworzy zwykle dupleks, czyli strukturę dwuniciową. Jakkolwiek, niektóre elementy kwasów nukleinowych mogą przyjmować niezwykłe struktury, np. w przypadku nadmiaru zasady guaninowej. Powstaje wtedy czteroniciowa struktura kwasu nukleinowego zwana G-kwadrupleksem, cechująca się dużą plastycznością w porównaniu do standardowej formy dwuniciowej.

Unikalne właściwości obejmują polimorfizm, odporność i szybkie fałdowanie. Przekłada się to na ich ważne funkcje biologiczne w rozwoju chorób i w starzeniu — G-kwadrupleksy występują powszechnie w telomerach i onkogenach oraz mogą być ważne dla cykli życiowych wirusów.

W projekcie "Single unusual DNA" (SINGLE UNUSUAL DNA) odkryto nowy typ połączenia dupleks–kwadrupleks, który umożliwia uzyskanie niespotykanego, trzycząsteczkowego kwadrupleksu. Badacze użyli magnetycznych szczypców do przyłożenia pikoniutonowych (pN) sił do nowo stworzonej, niezwykłej struktury DNA. Podzielono siłę niutona przez milion, aby uzyskać nieznaczne siły w skali pN, zdolne do wywołania subtelnych zmian i ukazania w ten sposób szczegółowej struktury badanych molekuł.

Do tworzenie G-kwadrupleksu potrzeba kompatybilnego kationu takiego jak jon sodu (Na+). Dodano więc Na+, aby indukować utworzenie kwadrupleksu. Różnicowanie ilości dodawanego cukru pokazało, że właściwości G-kwadrupleksu zależą od stężeń panujących w otoczeniu. Co więcej, wysokie stężenie jonów hydroksylowych wpływa na konformację molekuł.

Zespół odkrył również, że można wytworzyć strukturę z dwoma różnymi kwadrupleksami zależnie od buforu inkubacyjnego i pH. Ma to duże znaczenie praktyczne. Taka struktura może zostać przekształcona w logiczną bramkę DNA do badań pojedynczych molekuł.

Więcej: http://www.studentnews.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH