Rozpoczyna się Światowy Tydzień Idiopatycznego Włóknienia Płuc

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-10-2015, 11:26

Rozpoczyna się Światowy Tydzień Idiopatycznego Włóknienia Płuc

Od 5 do 11 października obchodzimy Światowy Tydzień Idiopatycznego Włóknienia Płuc. Od niedawna chorym na tę rzadką chorobę pomaga specjalistyczna terapia farmakologiczna.

Diagnostyka IPF w kraju jest utrudniona. Niska świadomość choroby wśród samych pacjentów i rozpoznanie wymagające współpracy wielu specjalistów utrudniają szybkie postawienie właściwej diagnozy. Ponadto rozpoznanie może być trudne z uwagi na niespecyficzne objawy i podobieństwo do innych chorób płuc. Postawienie diagnozy wymaga wykonanie szeregu badań takich jak m.in. tomografia komputerowa, biopsja czy bronchoskopia.

Do niedawna, po postawieniu rozpoznania, pacjenci otrzymywali leki łagodzące objawy choroby oraz leczące jej powikłania (m.in. tlenoterapia, leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne). W chwili obecnej optymalne metody leczenia obejmują przyjmowanie leków hamujących włóknienie płuc, tlenu do oddychania oraz rehabilitację pulmonologiczną. Terapia farmakologiczna hamująca włóknienie płuc dostępna jest w krajach Unii Europejskiej, w Polsce nie jest jeszcze refundowana.

IPF nieodwracalnie uszkadza płuca pacjenta i powoduje, że odczuwa on duszność – początkowo w czasie wysiłku, a w miarę postępu choroby również w czasie wykonywania codziennych, prostych czynności jak mycie zębów czy rozmowa.

Światowy tydzień został zorganizowany z inicjatywy pacjentów, aby informować ludzi na całym świecie, że IPF to rzadka, przewlekła, śmiertelna i słabo poznana choroba płuc, na temat, której poziom wiedzy jest niedostateczny.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH